Po latach dyskusji i protestów wreszcie postanowiono: 1 stycznia 2021 roku na ponad 40-hektarowym terenie, na którym podczas II wojny światowej istniał obóz koncentracyjny, powstanie Muzeum - Miejsce Pamięci KL Plaszow
Reklama
List intencyjny w sprawie utworzenia „Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945)” władze Krakowa podpisały z Ministerstwem Kultury.
Muzeum Miejsca Pamięci KL Płaszów miało być gotowe w 2020 roku, ale przeciwko koncepcji Muzeum protestowałą część okolicznych mieszkańców. Nie chcieli, by miejsce "zadeptali" turyści i jednocześnie postulowali, by teren służył również... rekreacji.
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow obejmie swym zasięgiem obszar ok. 40 hektarów, który od 2002 r. jest wpisany do rejestru zabytków prowadzonego przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, oraz teren przyległy o powierzchni około 3 hektarów.
Reklama
Nazistowski obóz pracy Plaszów był jednym z trzech obozów koncentracyjnych założonych przez władze III Rzeszy na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania obozu więziono w nim ponad 30 tysięcy osób, a liczba ofiar różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, zamordowanych w obozie oceniania jest na około 5 tysięcy.
Na Muzeum złożą się trzy elementy: teren poobozowy (dziś porośnięty głównie trawą), przez który zostanie poprowadzona trasa zwiedzania z tablicami informacyjnymi; Szary Dom, gdzie zostaną przedstawione indywidualne losy więźniów – zarówno tych zwykłych, jak i bardziej znanych; oraz planowany od strony galerii Bonarka budynek Memoriału z wystawą na temat historii obozu w Płaszowie.