W maju zobaczymy meteory z roku Akwarydów, które są pozostałością warkocza komety Halley’a, Słońce przejdzie ze znaku Byka w znak Bliźniąt, a do końca miesiąca dzień w Małopolsce wydłuży się o 80 minut - przypominają Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Reklama
Meteory z roju Akwarydów będą widoczne, o ile pogoda na to pozwoli, w pierwszej dekadzie maja. Maksimum aktywności roju, który jest pozostałością po warkoczu komety Halley’a, przypadnie na 5 maja. A naukowcy z OAUJ przypuszczają, że inna kometa, widoczna niedawno na niebie - C/2025 F2 (SWAN) - prawdopodobnie uległa rozpadowi.
W maju Słońce będzie nieco niespokojne, o zwiększonej aktywności magnetycznej. Astronomowie przypominają, że 20 maja przejdzie ze znaku Byka w znak Bliźniąt. “Wznosi się po ekliptyce coraz wyżej ponad Równik Niebieski – ale już wolniej niż w kwietniu. W ciągu tego miesiąca, w Małopolsce przybędzie dnia o 80 minut”.
Warto będzie także przyglądać się Księżycowi. Na początku i końcu miesiąca można się spodziewać dobrych, choć krótkich majowych nocy obserwacyjnych, podczas których kolejność faz Księżyca będzie następująca: pierwsza kwadra 4 V o godz. 15:52, pełnia 12 V o godz. 18:56, ostatnia kwadra 20 V o godz. 13:59 i nów 27 V o godz. 05:02.
“Merkurego dostrzeżemy nisko na porannym niebie przez pierwsze trzy tygodnie miesiąca. Najlepsze warunki do jego obserwacji będą w tygodniu po 15 maja. Wenus widoczna będzie też na porannym niebie, poprzedzając wschód naszej gwiazdy prawie o dwie godziny na początku maja. Czerwonawego Marsa obserwujemy na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Raka, ponad cztery godziny po zachodzie Słońca.
Z początkiem miesiąca Jowisz przebywający w konstelacji Byka widoczny będzie na zachodnim niebie przez dwie godziny. Z upływem majowych dni czas jego widoczności wieczornej będzie stopniowo malał. W pierwszym tygodniu czerwca zniknie w promieniach Słońca. Saturn wschodzi dopiero po północy, a zatem będzie coraz wcześniej poprzedzał wschód Słońca. Uran przebywa w gwiazdozbiorze Bliźniąt i niknie w promieniach naszej gwiazdy. Natomiast prawie dwie godziny wcześniej niż Słońce w gwiazdozbiorze Barana wschodzi Neptun” - wyliczają astronomowie i zachęcają do patrzenia w niebo.
Z Archiwum: