Dwa nowe murale namalowano w holu głównym Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. To niezwykłe połączenie sztuki, nauki i technologii. Wykonał je jeden z najbardziej cenionych artystów street-artowych w Polsce – Mikołaj Rejs.
Reklama
Pierwszy z murali, zatytułowany „Dżungla przyszłości”, skłania do refleksji nad ewolucją i wpływem urbanizacji na przyrodę. Projekt zawiera liczne elementy, które zaskakują swoją symboliką i zachęcają do zadawania pytań.
Mural ten wyróżnia się zastosowaniem farb UV oraz specjalistycznym oświetleniem, które tworzyunikatowy efekt graficznego teatru. Wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że „Dżungla przyszłości” to nie tylko dzieło sztuki, ale również multisensoryczne doświadczenie.
Drugi mural prezentuje ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. W tej artystycznej wizji pływają one wokół łodzi podwodnej, która symbolizuje Cogiteon jako przestrzeń naukowych odkryć i eksploracji. Projekt nawiązuje do lokalnej przyrody, podkreślając jej unikatowość.
Oskar Błachut, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon podkreśla, że Murale w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon to coś więcej niż zwykła dekoracja – to inspirujące dzieła sztuki, które prowokują do myślenia i odkrywania nowych perspektyw.
Oba murale znajdują się wewnątrz budynku, w strefie niebiletowanej. A to oznacza, że można podziwiać je całkowicie bezpłatnie, w godzinach funkcjonowania centrum.
Reklama
Mikołaj Rejs - projektuje i wykonuje murale, obrazy, ilustracje. Realizował murale m.in. w: Lizbonie, Berlinie, Norymberdze, Eindhoven, Monachium, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Wrocławiu. Reprezentował Polskę na 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej na zaproszenie Ambasady Polski w Lizbonie. Jego prace znajdują się min. w zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. W 2020 otrzymał stypendium Miasta Krakowa w dziedzinie street artu.