W Krakowie można bezpłatnie nauczyć się gry w bule i trenować tę grę. Chętni mają do dyspozycji 3 bulodromy, na których zajęcia według stałego rozkładu są prowadzone przez wykwalifikowanych i kompetentnych instruktorów.
Reklama:
Krakowskie bulodromy znajdują się: w parku Jordana, obok tzw. okrąglaka czyli Jordanówki; w parku Czyżyny, w pobliżu budynku przy ul. Orlińskiego 4 na os. Avia oraz w Podgórzu Duchackim przy ul. Bujaka 15, obok Szkoły Podstawowej nr 149. Miejska strona internetowa przypomina też, że chętni do wzięcia udziału w treningach powinni skontaktować się z prowadzącymi treningi lub z ich organizatorami. Zajęcia w parku Jordana odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 10.00 –12.00.
Prowadzi je Kazimierz Kalisz – tel. 515 585 389. Zajęcia w parku Czyżyny prowadzi Antoni Wójtowicz - tel. 607 859 697. Odbywają się w piątki w godz. 17.00–19.00. Zajęcia przy ul. Bujaka prowadzone są przez Klub Petanque Lajkonik w każdy poniedziałek i piątek w godz. 10.00–12.00 i w środę w godz. 15.00–17.00. Kontakt: Mariola Łucka, tel. 604 468 445. Organizatorami treningów są: pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz i Antoni Wójtowicz z CAS Miechowity.
Reklama
Gra w bule największą popularnością cieszy się we Francji, ale grają w nią ludzie na całym świecie. Jej druga nazwa to pétanque, po polsku ”petanka”. Powstała około 1907 roku i wywodzi się z innej, podobnej gry o nazwie “jeu provencal”, czyli „gra prowansalska”, a jej nazwa od prowansalskich słów “ped tanco”, po francusku “pieds tanqués”, czyli „stopy razem”, bo podczas rzutu obie stopy gracza muszą znajdować się wewnątrz wcześniej nakreślonego na placu niewielkiego koła.
Pierwsze bule były robione z drewna i nabijane gwoździami. Od 1930 roku używa się już tylko buli ze stali. Pierwsze rozgrywki międzynarodowe w bule odbyły się w 1959, a od 1985 roku petanque jest dyscypliną sportu rozgrywaną w ramach World Games – światowych igrzysk dyscyplin nieolimpijskich. Petanka ma swój początek w uprawianej przez rzymskich legionistów gry w kule, rozpowszechnionej przez nich w całym basenie Morza Śródziemnego.