Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szopek Krakowskich. O godz. 10.00 szopkarze przynieśli swoje prace na Rynek Główny. Tym razem jednak nie zaprezentowali ich pod pomnikiem Mickiewicza.
Reklama
Zwykle szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. W tym roku warunki atmosferyczne na to nie pozwoliły i szopki ustawiono pod arkadami Sukiennic.
Po hejnale w samo południe wyruszył tradycyjny korowód szopek, prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic.
Reklama
Szopki zostały przeniesione do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 10 grudnia o godz. 14.00 w sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Szopki zostaną pokazane publiczności od 11 grudnia 2023 r. do 25 lutego 2024 r. na wystawie pokonkursowej w pałacu Krzysztofory.
Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. To smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia.
Z ARCHIWUM:
Reklama