Dla Treli Stary Teatr był drugim domem. Występując na scenie Wiktorem Sadeckim, Jerzym Bińczyckim, Ewą Lassek, Anną Polony, Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Globiszem, Anną Dymną czy Dorotą Segdą tworzył wielkie duety, które pozwalały wybrzmieć jego znakomitemu aktorstwu. W muzeum MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie została otwarta wystawa "Jerzy Trela – Tak to czuję" poświęcona temu wybitnemu aktorowi.
Reklama
Wstawa "Jerzy Trela – Tak to czuję" to portret sceniczny jednego z największych aktorów polskiego teatru. Ekspozycja dokumentuje postaci zagrane przez Artystę w Starym Teatrze w latach 1970 – 2021. Przybliża procesy budowania charakterów we współpracy z reżyserami i scenicznymi partnerami.
W latach 1970 -2008 Trela związany był etatowo ze Starym Teatrem. W 2021 roku wystąpił ostatni raz na scenie u Agnieszki Glińskiej w "Trąbce do słuchania". W Starym zagrał sześćdziesiąt siedem ról.
Dokumentacja wystawy obejmuje 35 tytułów zaprezentowanych w różnych formach, jako: zdjęcia z przedstawień z dołączonymi fragmentami recenzji, nagrania wideo z wybranymi scenami wielkich monologów zagranych przez Trelę, fotograficzna figura pojedynku Konrada z Belzebubem w Dziadach Swinarskiego, ścieżka dźwiękowa wypowiedzi prywatnych i scenicznych Aktora wypełniająca przestrzeń wystawy, miejsce kontemplacji/performansu widza z nagranym spojrzeniem/twarzą Artysty, obraz/wideo ostatniej sceny zagranej w teatrze przez Aktora w przedstawieniu Trąbka do słuchania Leonory Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej.
Wystawę można oglądać do 26 listopada 2023. Wstęp na wystawę w ramach biletu do MICET (10/15zł)
Widzowie okazujący bilet na spektakl mogą zwiedzić wystawy MICET za 1zł.
Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia MICET: od wtorku do niedzieli w godz. 11.30 – 19.30 (w poniedziałki muzeum jest nieczynne)