W Krakowie zostają najsłynniejsze dzieła polskiej malarki prezentowane podczas wystawy „Łempicka”. To dzieło „Bachantka”, które zdobiło plakat promujący wystawę, obraz „Piękna Rafaela” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku Łempickiej, a także abstrakcja autorstwa Łempickiej z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Reklama
Abstrakcja zostanie pod Wawelem najdłużej. Obraz został wypożyczony bezterminowo. „Bachantka” ma być eksponowana do września a „Piękna Rafaela” do czerwca tego roku.
Obrazy 28 marca zawisną na wystawie stałej Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w gmachu głównym muzeum. Będą eksponowane w sąsiedztwie dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza i Zofii Stryjeńskiej.
Wszystkie trzy obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych. Jak twierdzi dyrektor MNK Andrzej Szczerski, właściciele zgodzili się przedłużyć wypożyczenie obrazów w geście uznania dla tego, co krakowskie muzeum zrobiło dla promocji twórczości Łempickiej.
Reklama
Wystawa cieszyła się ogromną popularnością. „Łempicka" przyciągnęła 125 tys. gości, podczas ostatniego weekendu przed muzeum ustawiały się wielogodzinne kolejki, zwiedzanie wystawy kończyło się po 22.
Tamara Łempicka to najwyżej wyceniana polska artystka w historii. Jest autorką słynnych portretów i aktów, które są dzisiaj symbolem malarstwa epoki art déco. Jej najdroższy obraz sprzedano na aukcji w Londynie za ponad 16 milionów funtów.