Pamiątki związane z pogrzebem Matejki, gipsowy odlew jego dłoni oraz koronę króla Zygmunta Starego możemy oglądać na wystawie „Genius Loci” w Dom Jana Matejki, oddziale Muzeum Narodowego.
Reklama
Dom Jana Matejki w Krakowie został otwarty 6 marca 1898 r. Na trzech poziomach kamienicy jest łącznie ponad 600 obiektów, ale 35 z nich składa się na odrębną, unowocześnioną wystawę „Genius loci. Miejsce - Ludzie – zbiory. Pierwsza odsłona”.
„To pierwsza odsłona wystawy +Genius loci+. Łącznie w ciągu roku będą cztery odsłony. Na każdej z nich znajdą się inne obiekty” – mówi kurator wystawy Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Oprócz pamiątek przypominających o pogrzebie malarza, na nowej wystawie zwiedzający zobaczą m.in. koronę króla Zygmunta I Starego.
W XIX w. na Wawelu stacjonowały wojska austriackie, a komisja Akademii Umiejętności (dziś Polska Akademia Umiejętności) starała się zinwentaryzować wszystko, co zachowało się w grobach królewskich. W grobie Zygmunta Starego znaleziono m.in. koronę grobową. Członek komisji wyniósł pamiątki i przekazał pod opiekę Matejce wierząc, że nie zaginą.
Reklama
Zdaniem kurator wystawy, warto zwrócić szczególną uwagę m.in. na gipsowy odlew dłoni artysty oraz na portret autorstwa Izydora Jabłońskiego pokazujący oblicze młodego Matejki.
Matejko zmarł w swoim domu przy ul. Floriańskiej 1 listopada 1893 r. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim. To podczas pogrzebu malarza zrodziła się idea utworzenia muzeum w jego domu.