Zamek Królewski na Wawelu oraz Tauron zapraszają na radosne świętowanie niepodległości. Pod patronatem Life in Kraków.
W dniach od 8 do 13 listopada zainspirujemy do odkrywania nowoczesnego patriotyzmu, przypomnimy sylwetki wawelskich darczyńców i zachęcimy do ratowania życia i zdrowia potrzebujących w ulokowanym na zamku mobilnym punkcie krwiodawstwa.
Dzięki wsparciu firmy Tauron na Zamku Królewskim na Wawelu w ramach tradycyjnego Tygodnia Patriotycznego kolejny raz zostanie zorganizowany cykl wydarzeń mających na celu kształtowanie współczesnych postaw patriotycznych.
Strefa patriotyczna
Głównymi hasłami tegorocznego Tygodnia Patriotycznego będą: wspólnota, symbole, zabytki i klimat. Mają one zwrócić uwagę na kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnym, współczesnym patriotyzmem – dbanie o otaczający świat, ludzi, wspólną przestrzeń, zasoby naturalne i dziedzictwo, ponieważ na kształt świata wpływają działania każdego pojedynczego człowieka.
Utworzona na Wawelu specjalna strefa będzie miejscem umożliwiającym zastanowienie się nad współczesnymi postawami patriotycznymi i nad tym, w jaki sposób możemy je skutecznie kształtować. Strefa będzie ogólnodostępna, bezpłatna i czynna od 8 do 30 listopada.
Zostań współczesnym bohaterem
Podczas tegorocznego Tygodnia Patriotycznego odwiedzający Wawel będą mogli odwiedzić mobilny punkt krwiodawstwa zorganizowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i podzielić się tym, co mamy najcenniejszego.
Oddanie krwi jest przejawem głębokiej troski o innych i poczucia wspólnoty. Specjalny autobus będzie ustawiony na dziedzińcu zewnętrznym zamku, a krew będzie mogła oddać każda pełnoletnia osoba, która pojawi się na wawelskim wzgórzu.
W hołdzie wawelskim darczyńcom – gra terenowa
Przemierzając trasę wytyczoną przez wawelskie ekspozycje podczas specjalnej gry terenowej, będzie można przekonać się o wyjątkowej roli społeczeństwa w budowaniu zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Prezentując wybrane obiekty z zamkowych ekspozycji, przedstawimy niektórych ofiarodawców, którym zawdzięczamy pozyskanie cennych zabytków.
Przypomnimy także postać wyjątkowego pierwszego ofiarodawcę, którego dar przekazany na Wawel z końcem XIX wieku dał impuls do przyspieszenia odzyskiwania zamku od wojsk austriackich, a także przyczynił się do gromadzenia funduszy na jego przyszłą restaurację i wyposażenie. Był nim oczywiście Jan Matejko.
W trakcie gry uświadomimy sobie, skąd wzięła się różnorodność i bogactwo zamkowych zbiorów, na które składają się unikatowe pamiątki historyczne, stanowiące niejednokrotnie dorobek życia ich poprzednich właścicieli.
W grze można będzie wziąć udział w dniach od 8 do 13 listopada z wyjątkiem 11 listopada, kiedy Zamek będzie nieczynny. Informacje, zapisy i wejściówki za złotówkę będą na stronie internetowej www.wawel.krakow.pl.
Po polsku o historii
16 listopada w Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się Małopolska Gala Finałowa Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego.
W trakcie gali zostaną rozdane nagrody uczestnikom małopolskiej edycji dyktanda, realizowanego przez Fundację Zawsze Warto oraz Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Partnerem wydarzenia jest Zamek Królewski na Wawelu.
Stanisław Wyspiański i Wawel
Listopadowe świętowanie niepodległości na Zamku Królewskim na Wawelu zakończy wydanie ilustrowanej publikacji poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu. Z książki dowiemy się związkach Wyspiańskiego z Wawelem, poznamy jego dokonania zarówno jako artysty, jak i patrioty zaangażowanego społecznie i politycznie w problemy i wyzwania przełomu wieków XIX i XX w Krakowie.
Mecenasem Tygodnia Patriotycznego jest firma TAURON.
Reklama