Pierwsze mobilne państwo zapezentowało się w Krakowie. Mobilistan ma własną flagę, hymn i paszporty i mieści się w limuzynie. To projekt artystyczny, który ma ważne przesłanie.
REKLAMA
Centrum Sztuk Prześladowanych w Solingen, Mahalla Festival oraz MOCAK w piątek i sobotę prezentują w podcieniach Muzeum, międzynarodowy projekt artystyczny Mobilistan – pierwsze mobilne państwo w przestrzeni limuzyny, stworzone przez Manafa Halbouniego oraz Christiana Manssa. Mobilistan ma własną flagę, hymn i paszporty.
W ramach projektu artyści stają się obywatelami i ministrami mobilnego państwa. Przyjmują wizyty obywateli odwiedzanych krajów i sami u nich goszczą. Po co to robią?
Reklama
Projekt dotyka problematyki państwowości, ograniczeń terytorialnych, obywatelstwa, tożsamości, wolności przemieszczania się. Ma również na celu pobudzenie dyskusji o istniejących i utopijnych formach państwa.
Obejmuje przejazd po dziesięciu państwach na trasie: Berlin – Drezno – Praga – Budapeszt – Wiedeń – Zagrzeb – Belgrad – Sofia – Stambuł – Kraków (MOCAK). Wytyczona droga nawiązuje do tras, którymi poruszają się uchodźcy.
W ramach czasu zwiedzania i specjalnie przygotowanej wizy artyści udostępnią wnętrza Mobilistanu. Goście będą także mieli możliwość ubiegania się o obywatelstwo mobilnego państwa.
Reklama
Autorzy:
Manaf Halbouni (1984, Damaszek, Syria) – studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Damaszku oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, gdzie uczęszczał do klasy mistrzowskiej prof. Eberharda Bossleta. Halbouni otrzymał nagrodę Marion Ermer Award 2016, przyznawaną przez Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w takich krajach jak: Austria, Malta, Niemcy, Szwajcaria, Włochy.
Christian Manss (1978, Eisenach, Niemcy) – studiował w Lipsku. W latach 2012–2015 pracował także w Oberhausen, gdzie otrzymał trzyletnie stypendium miasta i The Ludwig Foundation. Jego prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Austrii, Czarnogórze, Francji, Korei Południowej, Niemczech, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach, między innymi Weisman Art Foundation w Los Angeles.