Od kilku dni działa tężnia solankowa w parku Bagry Wielkie. Niestety nie mamy w tym roku zbyt wiele czasu, by nawdychać się tam solanki. Wkrótce zostanie zamknięta.
Reklama
Nowa tężnia w Bagrach, jak i ta działająca od ponad roku nad Zalewem Nowohuckim, czynna będzie tylko do końca października. Od listopada z powodu warunków atmosferycznych obie tężnie mają być zamknięte. Nowo otwarta tężnia ma 5 m wysokości, mieści łącznie ok. 192 mkw. tarniny.
Tężnia jest we wschodniej części zalewu Bagry. W skład inwestycji, zrealizowanej z budżetu obywatelskiego, wchodzi również instalacja oświetlenia zewnętrznego, urządzenia małej architektury, ogrodzenie terenu, droga dojazdowa i ciągi piesze. W ramach prac wokół tężni pojawiły się ławki, leżaki rekreacyjne i tablice informacyjne.
Trzecia tężnia miejska powstanie w rejonie ul. Padniewskiego przy Łąkach Nowohuckich.
Reklama
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli, ulega naturalnemu odparowaniu.
Bogate w mikroelementy powietrze zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest zbliżony do tego nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze.