Zamek Królewski na Wawelu przygotował program specjalny z okazji ponownego otwarcia instytucji kultury. To będzie wielkie święto sztuki Renesansu pod hasłem „Wawel. Odrodzenie: arrasy – Cranach – skarbiec”. Przez cały weekend na zwiedzających czeka m.in. nowa wystawa z arcydziełami Lucasa Cranacha starszego, spotkania ze sztuką pod gwiazdami, możliwość zobaczenia najważniejszych wystaw wawelskich za 1 zł.
Reklama
Z biletem za 1 zł w wybrane dni (21 i 22 maja) i w określonych godzinach publiczność będzie miała okazję zobaczyć m.in. najważniejszą wystawę na Zamku, czyli „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921”, a także wziąć udział w multimedialnym pokazie na dziedzińcu arkadowym.
Opowieść, przedstawiona przy pomocy muzyki i światła, olśniewa bogactwem obiektów zaprezentowanych w niezwykłej atmosferze – w otoczeniu renesansowych murów, pod gwiazdami
Szesnastowiecznym odbiorcom arrasy imponowały rozmiarami i blaskiem złotych i srebrnych nici. Współczesny widz, stając naprzeciw tapiserii biblijnych, dostrzeże w nich m.in. nawiązania do mistrzów włoskiego renesansu, Rafaela czy Michała Anioła. Na wystawie można zobaczyć 137 królewskich tapiserii urzekających kunsztem wykonania.
Reklama
Od 21 maja w Zamku Królewskim na Wawelu czynna będzie wystawa „Cranach na Wawelu", prezentująca dzieła tego wybitnego mistrza niemieckiego renesansu.
Zobaczymy dotychczas niepokazywaną publiczności „Madonnę z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków” z lat około 1520–1525, należącą do zbiorów oo. franciszkanów w Krakowie i poddaną ostatnio konserwacji na Wawelu, a także „Madonnę pod jodłami” z roku około 1510 – najcenniejszy obraz Cranacha w Polsce, ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Reklama
Kameralną ekspozycję współtworzą także: „Chrystus błogosławiący dzieci”, „Portret Jerzego Brodatego” i „Portret młodego mężczyzny”. Wystawę wzbogaca film opowiadający o tym wybitnym twórcy oraz o historii i konserwacji pokazywanych prac.
Lucas Cranach starszy (1472–1553) uważany jest, obok Albrechta Dürera, za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej.