Takie proste, a cieszy... Wystarczy aplikacja na telefon i zwyczajne selfie. Googlowskie algorytmy przeszukują muzealne zbiory z całego globu, znajdują największą zgodność i z matematyczną precyzją pokazują nam, do jakiej postaci światowego malarstwa jesteśmy podobni. Od kilku miesięcy aplikacja dostępna jest w Polsce, co idealnie zbiegło się czasowo z umieszczeniem na platformie Google Arts&Culture Muzeum Narodowego w Krakowie.
Artystyczne selfie to tylko wabik, fakt - bardzo uroczy. Ambicje aplikacji są jednak dużo poważniejsze. Google Arts&Culture chce w świecie sztuki dokonać tego samego, czego wcześniej dokonał Street View. Bez wychodzenia z domu można zwiedzić Galerię Uffizi, Pergamon Museum, czy Metropolitan Museum of Art. W zbiorach internetowego giganta znajdują się dzieła sztuki z kilkuset muzeów na całym świecie, a wirtualna kolekcja wciąż rośnie.
Obrazy fotografowane są w ogromnej rozdzielczości. Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie uwieczniał specjalnie w tym celu zaprojektowany, zrobotyzowany aparat. Zdjęcia mają rozdzielczość ponad miliarda pikseli, a to oznacza, że w Internecie dzieła sztuki można oglądać w powiększeniach pozwalających dostrzec każdy ślad pędzla, każdą grudkę farby, coś, czego w muzeum, gołym okiem – dostrzec się nie da.
Kraków dołączył do googlowskiej artystycznej rodziny dość późno. Google Arts&Culture powstało w 2011 roku, a Muzeum Narodowe to pierwsza krakowska instytucja kultury w aplikacji. Wcześniej fotografowane były zbiory między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
To Kraków jest jednak pionierem jeśli chodzi o fotografię najwyższej rozdzielczości. Dzieł sztuki żadnego innego polskiego muzeum nie można oglądać z tak ogromną dokładnością, jak Damy z Gronostajem Leonarda da Vinci, czy autoportretu Wyspiańskiego. Do sieci trafiły dzieła między innymi Nowosielskiego, Boznańskiej, Malczewskiego i Gierymskiego. W sumie w ultra wysokiej rozdzielczości można podziwiać ponad 70 obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego.