Cricoteka zaprasza do Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora w Krakowie na wystawę czasową „Najwłaściwsza pozycja” Tą wystawą instytucja świętuje 30. rocznicę udostępnienia dla zwiedzających Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora.
Reklama
W mieszkaniu-pracowni przy ul. Siennej 7/5 Tadeusz Kantor w latach 1987–1990 tworzył ostatnie dzieła. Pokój Tadeusza Kantora stanowi część stałą ekspozycji. Miejsce to, będące oddziałem Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, wygląda jak w chwili kiedy Tadeusz Kantor opuścił je na zawsze.
Zachowały się meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste, pamiątki z podróży. Wystrój wnętrza uchyla rąbka tajemnicy osobowości twórcy, pozwala przyjrzeć się skromnym warunkom, które dla artysty były wystarczające, by tworzyć. Obok pracowni artysty powstała galeria, której budowę - rozpoczętą za życia artysty - dokończyła, według projektu Kantora, z początkiem lat 90. Cricoteka. Działalność Galerii-Pracowni Cricoteka zainaugurowała 10 marca 1995 roku wystawą obrazów T. Kantora z cyklu „Wszystko wisi na włosku”.
Od tej pory organizowane są tam wystawy prezentujące nie tylko prace Kantora, ale i artystów związanych z nim lub jego dziełem oraz wykłady, projekcje filmowe, warsztaty teatralne i edukacyjne. W 30. rocznicę otwarcia Galerii-Pracowni dla zwiedzających Cricoteka prezentuje w przestrzeni galerii wystawę wybranych sześciu prac z cyklu „Wszystko wisi na włosku”: obraz z kolekcji Cricoteki, a także pięć prac z depozytu Cricoteki.
Całość dopełnia makieta ekspozycji, jaką Kantor wykonał przygotowując wystawę polskiej awangardy w Rzymie w 1979 roku. Znajdują się na niej wykonane jego ręką miniaturki prac z „Wszystko wisi na włosku”.