Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Gest do sztuki”. Tym razem poznamy tradycje, zwyczaje i sposoby świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku za panowania ostatnich Jagiellonów. Przewodnik będzie oprowadzał po wystawie "Obraz Złotego Wieku" posługując się polskim językiem migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny.
Podczas oprowadzania poznamy tradycje, zwyczaje i sposoby świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku za panowania ostatnich Jagiellonów. Czy te święta zazwyczaj były pełne zadumy? W jaki sposób obchodzono przyjście Chrystusa na świat? Czy to możliwe, że XVIII-wieczna sentencja „jedź, pij i popuszczaj pasa” pasuje także do obrazu XVI-wiecznego państwa polsko-litewskiego?
Oprowadzać będzie Jakub Studziński – historyk, muzealnik, surdopedagog, główny specjalista ds. edukacji kulturowej, koordynator projektu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” oraz programu dostępności w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Biegły tłumacz i lektor polskiego języka migowego. Przewodnik po krakowskich instytucjach kultury. Animator kultury. Osoba g/Głucha.
Zajmuje się przede wszystkim inkluzywnością w kulturze – stara się, aby instytucje kultury na terenie województwa małopolskiego były otwarte na potrzeby osób z różnymi potrzebami. W tym celu edukuje, rozmawia, wspiera, uświadamia, partycypuje. Jest członkiem krakowskiego Stowarzyszenia Dobrze.