Do 2 lipca potrwa 32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. W programie m.in.: spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje i wydarzenia muzyczne – w tym słynny i lubiany koncert Szalom na Szerokiej.
Reklama
Motywem przewodnim Festiwalu jest "powietrze" po hebrajsku ruah, ale słowo to ma w tym języku kilka różnych znaczeń.
– Szukając tzw. „elementu spójnego”, który zawiera w sobie trzy podstawowe znaczenia słowa RUAH – Duch, Oddech, Wiatr i który jako żydowski „znak” jest czytelny dla ( niemal ) każdego, odwołujemy się w tym roku pojęcia/instrumentu, którego dźwięk – za sprawą świadomości oddechu – wyraża zarówno Ruah Elohim, Obecność Bożą oraz naszą ludzką, tyleż ułomną, co bezcenną obecność, a za sprawą powietrza/wiatru dociera i przenika w najodleglejsze zakątki ludzkiej duszy i jego świata. Tym słowem/obrazem/instrumentem jest SZOFAR – podkreśla Janusz Makuch, twórca i dyrektor festiwalu.
Drugi motyw podczas tegorocznego Festiwalu to nawiązanie do 75. rocznicy powstania państwa Izrael.
Po 3 latach wraca kultowy koncert FKŻ „Szalom na Szerokiej”
3 lata pandemii uniemożliwiły nam organizację tego koncertu, który od swojej pierwszej edycji w 1991 r. zapracował na to, by stać się naszym znakiem firmowym. Kilkanaście tysięcy uczestników każdego roku, 7 godzin muzyki żydowskiej non stop, wspaniała atmosfera przyjaźni i braterstwa, a także unikatowy klimat krakowskiego Kazimierza spowodowały, że The New York Times nazwał ten koncert „żydowskim Woodstock”.
Namiot FKŻ – serce festiwalu
Już od 2019 r. miejscem, w którym odbywa się większość wydarzeń FKŻ jest Namiot, który stawiamy na skrzyżowaniu ul. Józefa i ul. Wąskiej. Również i w tym roku odbędą się tam festiwalowe wykłady, warsztaty, koncerty, audycje radiowe, ale też działał będzie tam Cheder 2.0.
Główny wątek 32. FKŻ – powietrze – będzie obecny w wykładach Janusza Makucha, rabina Boaza Pasha, Ediwna Seroussi, w warsztatach studiowania Tory z Marleną Fuerstman, warsztatach plastycznych z Moniką Krajewską, Beatą Miligan i Agnieszką Kolanowską.
Drugi wątek tematyczny 32. FKŻ to 75. rocznica powstania Izraela. O Ambasador Izraela Yacov Livne, Yossi Klein-Halevi, Matti Friedman oraz Konstanty Gebert opowiedzą nie tylko o historii, ale też o współczesności Izraela.
Program literacki to w tym roku 3 spotkania: z Ishbel Szatrawską, Jackiem Tacikiem, Zuzanną Hertzberg i Patrycją Dołowy.
Wracają na festiwal również warsztaty klezmerskie (z Frankiem Londonem i Michaelem Winogradem) oraz warsztaty kulinarne – tym razem każdy z pięciu warsztatów prowadzonych przez Bartka Kieżuna (czyli Krakowskiego Makaroniarza) zakończy się wspólnym biesiadowaniem wszystkich uczestników warsztatów. Po raz pierwszy za to zaprosimy na warsztaty ruchowe metodą Gaga – Natalia Iwaniec nauczy Was języka ruchów, stworzonego przez Izraelczyka Ohada Naharina.
Podobnie, jak w poprzednich dwóch latach, wspólnie z Curatorial Collective for Public Art z Berlina organizowany jest projekt site-specific – tym razem pod tytułem Lehavdil. Inspiracją do niego stała się żydowska ceremonia kończąca Szabat – Hawdala. Pełna symboliki i znaczeń ceremonia, oddzielająca czas święty od zwyczajnego, została na nowo zinterpretowana przez Shelley Etkin, Florence To i Wojtka Blecharza.
Cały program 32. FKŻ, wraz z opisami poszczególnych wydarzeń można znaleźć tutaj.