10 tysięcy kroków dziennie obniża stężenie progesteronu i tym samym zapobiega zachorowaniu na raka piersi. U kobiet regularnie, średnio intensywnie ćwiczących, ryzyko choroby może być nawet o 40 procent niższe. Te mechanizmy bada zespół prof. dr hab. Grażyny Jasińskiej z Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyniki badań przyczynią się do poprawy działań profilaktycznych na rzecz kobiecego zdrowia.
Reklama:
Jak tłumaczą naukowcy z UJ, 8 na 10 kobiet choruje na raka piersi nie dlatego, że posiada wadliwe geny, ale dlatego, że zatruwa je ich własny organizm i to nawet wtedy, gdy są w doskonałej kondycji zdrowotnej.
“Czym są te błąkające się po ciele trucizny? Cóż, to substancje znane nam z każdego dnia, bez których ludzkość raczej nigdy by na Ziemi nie zakwitła. Estrogeny i progesteron - hormony płciowe. Zbawienne, kluczowe, ale i drastyczne w swoim działaniu. Zwłaszcza wtedy, gdy doświadczają zmian, na jakie nie były gotowe. Dziś u większości Europejek stężenia tych hormonów są bardzo wysokie. Dużo wyższe niż jeszcze u ich prababek. I to właśnie prowadzi do podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi”.
Badania dowiodły, że współczesne kobiety w ciągu całego swojego życia mają nawet 4 razy więcej cykli menstruacyjnych niż ich prababki. To efekt wczesnego wieku pierwszej miesiączki, późnego wieku menopauzy oraz znacznie mniejszej liczby ciąż i karmień piersią, które okresowo anulowały cykle. Cykle bowiem wiążą się z wahadłową produkcją hormonów, a im ich w życiu więcej, tym więcej wysokich stężeń hormonów.
Naukowcy podkreślają, że o ile oczywiście na liczbę cykli raczej ciężko jest wpływać, to prostym sposobem na to, by całkiem łatwo modyfikować stężenia hormonów jest ruch. Co ciekawe, wystarcza już aktywność fizyczna o średniej intensywności, byle była regularna, a najlepiej - codzienna.
Reklama
Przekonuje o tym filmik, zamieszczony w mediach społecznościowych, na poświęconym nauce profilu Uniwersytetu Jagiellońskiego Cafe Nauka. Wynika z niego, że regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 40 procent.
“Ostatnie badania wykazały, że wykonywanie 10 tysięcy kroków dziennie obniża stężenie progesteronu, a kobiety aktywne fizycznie mają często o 40 procent niższe ryzyko zachorowania na raka piersi” - dowodzą naukowcy. Co ciekawe – już nawet wysiłek fizyczny o średniej tylko intensywności może przyczynić się do wymiernych zmian w stężeniu hormonów. “Innymi słowy, dzień bez aktywności fizycznej to dzień stracony” - przekonują autorzy filmiku.
Animacja została przygotowana we współpracy z zespołem prof. Grażyny Jasieńskiej z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM, który bada mechanizmy, poprzez które aktywność fizyczna zapobiega rakowi piersi. Wyniki badań zespołu naukowców z UJ przyczynią się do poprawy działań profilaktycznych na rzecz kobiecego zdrowia. Są prowadzone w ramach projektu "Research in Spotlight".