Blisko 80 rekomendacji udało się wypracować na zakończenie Krakowskiego Panelu Transportowego. Po czterech dniach zbierania informacji dotyczących transportu oraz dyskusji o możliwych rozwiązaniach, ostatecznie uczestnicy panelu, czyli wybrani do niego wcześniej krakowianie, zagłosowali na wytypowane propozycje, uznając je za najważniejsze dla zrównoważonego transportu w Krakowie. Co konkretnie i kiedy zmieni się?
Reklama
Panel obywatelski to forma demokracji deliberacyjnej. W ten sposób podejmuje istotne decyzje losowo wyłoniona grupa obywateli_ek. Chodzi o rozstrzygnięcie danej sprawy, biorąc pod uwagę dobro wspólne, Taka grupa ma reprezentować ogólną populację miasta. Zakończony właśnie Krakowski Panel Transportowy szukał odpowiedzi na pytanie: „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą wpływać na dalszy rozwój działań na rzecz zrównoważonego transportu?”.
Rekomendacje były wypracowywane w kilku obszarach: optymalne przemieszczanie się po mieście, zapewnienie miejsc parkingowych, zmniejszenie emisji z transportu oraz zarządzanie ruchem pojazdów na terenie Krakowa.
Podczas Panelu zostały wypracowane rekomendacje, następnie poddane głosowaniu panelistów_ek, a te z nich, które uzyskały minimum 80 procent poparcia i leżą w kompetencjach samorządu, Prezydent Krakowa uzna za wiążące i będą one sukcesywnie wdrażane.
Jakie zmiany czekają więc krakowian w obszarze miejskiego transportu i komunikacji? O tym rozmawialiśmy z dyrektorem Centrum Zarządzania Ruchem w ZTP Kraków, Łukaszem Grygą.