Histerektomia, czyli zabieg usunięcia macicy należy do najczęściej wykonywanych operacji w ginekologii. Nie zawsze jest to konieczne i w wielu przypadkach schorzeń nieonkologicznych, takich jak mięśniaki macicy czy endometrioza, można wykonać zabieg oszczędzający. Jak usunięcie macicy może wpłynąć na życie, również to seksualne? Naszym gościem jest dr n. med. Magdalena Bizoń ze Szpitala na Klinach, specjalistka w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej.
Reklama
Gdy jednak histerektomia staje się koniecznością to mamy możliwość wyboru metody. Z uwzględnieniem małoinwazyjnej laparoskopii czy zabiegu z wykorzystaniem robota chirurgicznego. W Polsce pacjentki często szukają tych informacji na własną rękę. W przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej dominują u nas zabiegi otwarte wiąże się z rozległym rozcinaniem powłok brzusznych.
PARTNER ROZMOWY: SZPITAL NA KLINACH
Histerektomia, to zabieg wykonywany z powodów onkologicznych. Należy do nich rak endometrium, rak szyjki macicy czy rak jajników. Bardzo często jest jednak wykonywana z innych powodów, np. w przypadku mięśniaków macicy, endometriozy, obniżenia narządów miednicy mniejszej czy nieprawidłowych, nawracających krwawień z pochwy.
Tymczasem w przypadkach nieonkologicznych lekarze dysponują obecnie również mniej radykalnymi operacjami pozwalającymi zachować macicę.
ZOBACZ ROZMOWĘ:
Rzetelna, kompletna, oraz przystępna i zrozumiała dla pacjentki informacja o stanie zdrowia i metodach leczenia jest kluczowa, by kobiety mogły podejmować świadome i suwerenne decyzje dotyczące własnego zdrowia. Jest to szczególnie ważne w przypadku tak poważnego i nieodwracalnego zabiegu jakim jest usunięcie macicy. Podczas operacji histerektomii może dojść bowiem do uszkodzenia pęcherza lub jelita.
Usunięcie macicy powoduje pogorszenie unaczynienia jajników i przyspiesza menopauzę. Część pacjentek odczuwa dolegliwości bólowe podczas stosunku i skarży się na pogorszenie jakości życia seksualnego. Niektóre pacjentki doświadczają również problemów psychicznych związanych z amputacją macicy.
Dlatego warto zadać lekarzowi pytania zarówno o zabiegi oszczędzające jak również o zabiegi małoinwazyjne, gdyż wybór metody może istotnie wpływać na jakość życia po takim zabiegu.
Reklama
Jakie są rodzaje histerektomii? Jakie są możliwe powikłania po takich zabiegach? Jak usunięcie macicy może wpłynąć na życie, również to seksualne? Dlaczego niektóre pacjentki w ogóle tracą nim zainteresowanie? Czy po takich operacjach może być przyjemnie w łóżku?
Na jakie problemy trzeba się przygotować, ale i gdzie szukać pomocy? O wszystkim co kobiety powinny wiedzieć o histerktomii rozmawialsmy z dr n. med. Magdaleną Bizoń ze Szpiatla na Klinach, specjalistką w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej
ZAPIS ROZMOWY: NA FACEBOOK-u, YouTube, i Twitterze