Po tej operacji najszybciej chudnie się przez pół roku – nawet 10 kg w czasie pierwszego miesiąca. A po roku można być lżejszym nawet o 100 kilogramów! Ale operacje bariatryczne to nie tylko zmniejszanie żołądka. Więcej niż połowę sukcesu zapewnia model opieki wielodyscyplinarnej, w tym głównie konsultacje z dietetykiem i psychologiem oraz innymi specjalistami -pulmonologiem czy kardiologiem.
Reklama
Profesor Tomasz Rogula od ponad dwóch lat operuje pacjentów z otyłością w Krakowie, jednocześnie USA to nadal jego miejsce pracy. Specjalista chirurgii metabolicznej, bariatrycznej i robotowej, który przez wiele lat jako ordynator kierował Oddziałem Chirurgii Ogólnej w amerykańskiej Cleveland Clinic.
ZOBACZ ROZMOWĘ:
Przyznaje, że otyłość, to zjawisko, które na całym świecie przybiera na sile. W USA są stany, gdzie większość ludzi jest otyła. Sprzyja temu masowa produkcja wysoko przetworzonej żywności, a szczególnie groźny jest syrop glukozowo – fruktozowy, dodawany niemal do wszystkiego, co jedzą Amerykanie.
Partner rozmowy: Szpital na Klinach
W porównaniu z Ameryką w Polsce żyjemy stosunkowo zdrowo, ale profesor Rogula zauważa u nas niebezpieczną tendencję do rosnącej otyłości dzieci i nastolatków. Również tak młodych pacjentów operuje w Szpitalu na Klinach. Podkreśla, że operacje bariatryczne są najkorzystniejsze i najbardziej efektywne w przedziale wieku 25 – 65 lat. Leczy, operując, nawet osoby o wadze ćwierć tony.
Jak zmierzyć swoje BMI, co dają diety i ruch jeśli waga wychyla się ponad 100 kg przy wzroście 165 cm i czy operacja bariatryczna zapewnia utratę wagi na stałe? A także jaką rolę odgrywa w tym robot da Vinci? Na te pytania oraz inne wątpliwości odpowiadał prof. Tomasz Rogula.