Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej i europarlamentarzystka najpierw publicznie wyznała, że wykryto u niej nowotwór piersi, a kilka miesięcy temu oświadczyła, że go pokonała po ponad roku leczenia. Nadal jednak wraca do sił, bo chemia i naświetlania są bardzo wyczerpujące. We wtorek Janina Ochojska wspólnie z inną europarlamentarzystką Różą Thun była gościem studia Life in Kraków.
Reklama
Rozmawianie o raku dla wielu osób nie jest łatwe, bo to bardzo obciążająca, choć uleczalna choroba. Na nowotwory choruje w Polsce około miliona osób. Jeśli nowotwór zostanie wykryty wcześnie, to leczenie prowadzi najczęściej do pokonania go.
We wtorek Janina Ochojska była gościem Life in Kraków. Opowiadałą o pobytach w szpitalu, o onkologii widzianej z pozycji pacjenta, o leczeniu, które zwalcza raka, ale też zabiera siły i życiową energię.
A tej ostatniej założycielce PAH zawsze było bardzo potrzeba. Na ile życiowej aktywności pozwalają dolegliwości związane z chorobą nowotworową?
W rozmowie wzięłą też udział europarlamentarzystka Róża Thun. Obydwie panie należą do Europejskiej Partii Ludowej. To właśnie tam powstała inicjatywa utworzenia w Parlamencie Europejskim speckomisji do spraw walki z rakiem. Rozmowę transmitowaliśmy na FACEBOOK-u, teraz dostępna jest również poniżej:
Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim:
Misja Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim to m.in. działanie na korzyść wszystkich Europejczyków, w celu budowania bardziej ambitnej i pewnej siebie Europy, w której każdy ma równe szanse na sukces; obrona zjednoczonej Europy, która szanuje zasadę pomocniczości, bez sprzeczności między tożsamością europejską, narodową i lokalną. Umieszczenie ludzi w centrum europejskiego projektu, wzmacniając europejską demokrację i odpowiedzialność jej instytucji; obrona europejskiego stylu życia, opowiadając się za zjednoczoną Europą opartą na wartościach ludzkiej godności, wolności, solidarności, poszanowania praw człowieka i praworządności.
Przez lata dostosowywaliśmy naszą filozofię polityczną do zmieniającego się elektoratu i przyjęliśmy umiarkowane i konserwatywne grupy polityczne ze Skandynawii i Europy Środkowej i Wschodniej. W latach 1999-2009 zmieniliśmy nazwę na Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów, powracając do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) w czerwcu 2009 r.
Poznaj program i nasze wartości: https://www.eppgroup.eu/pl/