W sierpniu znów można będzie zwiedzić Fort św. Benedykt, w którym zakończono właśnie imponujący, dwuletni remont elewacji zewnętrznych i wewnętrznych. Pierwszy Dzień Otwarty, zorganizowany w ubiegły weekend, zgromadził licznych mieszkańców i mieszkanki Krakowa, chętnych do obejrzenia na co dzień niedostępnego fortu.
Reklama
Dzień Otwarty Fortu św. Benedykt został zorganizowany przez Zarząd Budynków Komunalnych, opiekujący się obiektem: “To był wspaniały dzień! Dziękujemy za tak liczne przybycie mieszkanek i mieszkańców Krakowa” - pisze ZBK w internecie i zaprasza na kolejne zwiedzanie, w niedzielę, 24 sierpnia. Urzędnicy zapowiadają, że więcej szczegółów podadzą już wkrótce.
Prace, przeprowadzone w forcie podsumowuje także Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. To pierwszy etap adaptacji obiektu do nowych funkcji - centrum edukacji dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych. Remont elewacji zewnętrznych i wewnętrznych fortu, górującego nad Starym Podgórzem trwał 2 lata:
“Mury oczyszczono, zabezpieczono, uzupełniono ubytki w cegle i kamieniu, odtworzono okiennice. Na podstawie odnalezionych śladów przywrócono kolor elewacji z okresu świetności fortu. Pewnych problemów przysporzyły konserwatorom pasy nowszych cegieł o odmiennej od reszty fakturze, będące śladem wykuwania w murach w XX wieku bruzd pod instalacje. I z tym sobie jednak poradzono, scalając wizualnie nowsze partie z tłem” - wylicza SKOZK w swoich mediach społecznościowych i przypomina, że Fort Św. Benedykt w formie wieży artyleryjskiej wznieśli Austriacy w latach 1853 – 1856 wg projektu Feliksa Księżarskiego – jednego z najwybitniejszych architektów epoki, późniejszego autora Collegium Novum UJ. Fort był częścią systemu obronnego „Twierdzy Kraków”. W latach II wojny światowej mieścił obóz jeniecki, w okresie PRL – mieszkania: “Od lat 80. XX wieku stał nieużywany, a historia zgłaszanych po 1989 roku pomysłów na jego przebudowy, nadbudowy i najróżniejsze funkcje to temat na odrębną opowieść”.
Remont elewacji fortu jest częścią przedsięwzięcia Zarządu Budynków Komunalnych adaptującego zabytek do nowej funkcji – centrum edukacji dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych. Inwestor rozpisał już przetarg na wyłonienie wykonawcy II etapu adaptacji – prac we wnętrzach obiektu. Rewitalizacja potrwa do końca 2026 roku. Koszt całości to 21,5 mln zł, z czego 7 mln zł przekaże Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa w ramach projektu kluczowego Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Pozostałe środki wyasygnuje Miasto Kraków.