Od początku wakacji City Helpersi patrolują najchętniej i najliczniej odwiedzane przez turystów miejsca. Odpowiadają na pytania, wspierają służby porządkowe, promują zasady odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni publicznej, w razie potrzeby udzielają podstawowej pomocy medycznej.
Reklama
Patrole City Helpersów można spotkać na Starym Mieście, Kazimierzu i bulwarach wiślanych. Pracują w nich dwie lub trzy osoby, rozpoznawalne dzięki specjalnym uniformom, ale też - jak podkreśla miasto - dzięki życzliwości i gotowości do pomocy. Patrole są wyposażone w materiały informacyjne, apteczki, tłumacze elektroniczne Vasco, a nawet defibrylatory AED. Odpowiadają na pytania turystów i mieszkańców, wspierają służby porządkowe i promują zasady odpowiedzialnego zachowania w przestrzeni publicznej.
“Kraków to miasto, które cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów, co nas oczywiście bardzo raduje. Jednak duży ruch turystyczny niesie też pewne wyzwania. City Helpersi pełnią tu niezwykle ważną rolę – z jednej strony pomagają gościom poczuć się mile widzianymi, pokazując im wyjątkowość naszego miasta, a z drugiej – dbają o komfort mieszkańców, ograniczając negatywne skutki nadmiernej turystyki, szczególnie tej mniej odpowiedzialnej” – podkreślał zastępca prezydenta Krakowa, Stanisław Mazur, który uczestniczył w jednym z wieczornych patroli miejskich pomocników.
“Dysponujemy ogromną ilością wiedzy, informacji i materiałów, które przydają się nie tylko turystom, ale również mieszkańcom” – podkreśla Róża Urban-Basiak z Krakow Tourism Alliance i dodaje, że praca miejskich pomocników koncentruje się głównie na godzinach wieczornych i nocnych, patrole piesze są obecne nawet do drugiej w nocy. W ciągu dnia działają mobilnie, również na rowerach cargo.
Urzędnicy podkreślają, że City Helpersi to nie tylko informatorzy – to także edukatorzy i strażnicy miejskiego komfortu. Przypominają o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zasadach ciszy nocnej, konieczności dbania o czystość, a w razie potrzeby potrafią udzielić pierwszej pomocy lub zgłosić niepokojącą sytuację odpowiednim służbom: “Ich obecność w kluczowych punktach miasta – zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych w weekendy – znacząco wpływa na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa w Krakowie”.
To już piąty sezon turystyczny City Helpers w Krakowie. Jak co roku, będą pracować do września, tym razem nie tylko, jak zawsze, na Starym Mieście i na Kazimierzu, ale też - po raz pierwszy - na bulwarach nad Wisłą. Ich rola rośnie, bo - jak podkreślają urzędnicy - ubiegły rok przyniósł Krakowowi nowy rekord – miasto odwiedziło aż 14,72 mln gości. Najliczniej przyjeżdżali odwiedzający z Wielkiej Brytanii - 20,6 procent, z Niemiec - 9,1 procent, z Włoch - 7,6 procent i z USA - 6,7 procent. Coraz wyraźniej zaznacza się również rosnące zainteresowanie Krakowem ze strony podróżnych z Bliskiego Wschodu.