Po roku prac remontowych gotowa jest droga forteczna, łącząca ogrody królewskie Wawelu z ulicą Kanoniczą. Remont, poprzedzony długimi badaniami archeologicznymi, był możliwy dzięki wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Reklama
Dzięki zakończonym właśnie pracom remontowym zwiedzający Wawel będą mogli korzystać z bramy pod Kurzą Stopką. “Co ważne, remont drogi fortecznej to kluczowy element usprawnienia ruchu turystycznego na Wawelu. Muzealnicy wawelscy chcą, aby brama pod Kurzą Stopką stała się nowym wejściem na teren Zamku”- piszą przedstawiciele SKOZK w mediach społecznościowych, a dyrektor wawelskiego muzeum, prof. Andrzej Betlej, zapowiada, że nowym wejściem będzie można dostać się do ogrodów królewskich już w najbliższą Noc Muzeów, w piątek, 16 maja.
SKOZK przypomina, że droga forteczna to pamiątka po ostatniej, austriackiej fazie fortyfikowania Wawelu, która przypadła dokładnie na połowę XIX wieku. To wówczas m.in. połączono wylot ulicy Kanoniczej z okrągłą basteją pod Kurzą Stopką. U szczytu podejścia znajduje się ceglana brama z mostkiem i dobrze zachowanymi drewnianymi wrotami z ok. 1850 rok, z kompletem oryginalnych okuć, ruchomych zasuw, zawiasów i zamka.
Z tych czasów pochodzą również relikty bruku z łamanego kamienia wapiennego, który wyeksponowano wzdłuż muru oporowego. Czerwonym porfirem zaznaczono w nawierzchni drogi obrys bastei znajdującej się tu w okresie nowożytnym, która powstała prawdopodobnie za panowania króla Władysława IV. W kamiennych słupkach balustrady oddzielającej drogę od stromego stoku Wawelu umieszczono elementy iluminacji.
“Remont drogi fortecznej pod Kurzą Stopką to ważny etap porządkowania otoczenia wzgórza wawelskiego. Przedsięwzięcie to Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uznał za jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2023–2025. To zadanie kosztowało blisko 4 mln zł, z czego dofinansowanie z NFRZK wyniosło 2,8 mln zł” - wyliczają przedstawiciele SKOZK i dodają, że w tym roku dotacja z budżetu państwa, przekazana na wniosek i za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pozwoli wykonać prace konserwatorskie o szacowanej wstępnie wartości 78,8 milionów złotych.
Reklama
Jak informowaliśmy w Life in Kraków, w planach na najbliższe lata są m.in: prace w gotyckich piwnicach Wieży Ratuszowej, mieszczących scenę Teatru Ludowego, w pałacyk Badenich na rogu ulic Pijarskiej i Sławkowskiej, służącym jako obiekt dydaktyczny Uniwersytetowi Papieskiemu oraz w należącym do miasta Fort “Olszanica”. Poza tymi trzema nowymi, ruszającymi w tym roku projektami kluczowymi, kontynuowane są wcześniejsze, a wśród nich m.in: prace na Wawelu, w kościele św. Idziego, czy w klasztorze Franciszkanów. Kontynuowane będą także remonty, prowadzone w Bazylice Mariackiej, w Forcie św. Benedykta, w opactwie tynieckim i w Kossakówce, która jeszcze w tym roku ma być gotowa.
Fot. SKOZK