W najbliższych latach wyremontowane zostaną gotyckie piwnice Wieży Ratuszowej, mieszczące scenę Teatru Ludowego, pałacyk Badenich na rogu ulic Pijarskiej i Sławkowskiej, służący jako obiekt dydaktyczny Uniwersytetowi Papieskiemu oraz należący do miasta Fort “Olszanica”. Prace zostaną sfinansowane dzięki dofinansowaniom z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Reklama
Taki plan dofinansowań przyjął na ten rok Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Piwnice, pałacyk i fort zaliczane są do projektów kluczowych, czyli zadań, realizowanych na podstawie promesy SKOZK w obiektach - jak wyjaśnia Komitet: “o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego, stanowiących pod względem artystycznym lub historycznym wybitne świadectwa zjawisk kulturowych i społecznych, wydarzeń i procesów historycznych istotnych dla historii Polski”.
Poza tymi trzema nowymi, ruszającymi w tym roku projektami kluczowymi, kontynuowane są wcześniejsze, a wśród nich m.in: prace na Wawelu, w kościele św. Idziego, czy w klasztorze Franciszkanów. Kontynuowane będą także remonty, prowadzone w Bazylice Mariackiej, w Forcie św. Benedykta, w opactwie tynieckim i w Kossakówce, która jeszcze w tym roku ma być gotowa.
Jak informuje SKOZK, wynosząca 40 milionów złotych tegoroczna dotacja z budżetu państwa, przekazana na wniosek i za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pozwoli wykonać w Krakowie w 2025 roku prace konserwatorskie o szacowanej wstępnie wartości 78,8 milionów złotych. Oprócz 12 prowadzonych w tym roku projektów kluczowych, SKOZK dotuje też prace w obiektach użyteczności publicznej i w obiektach sakralnych. W tym - remonty w synagogach Tempel i Izaaka czy w klasztorze ojców Paulinów na Skałce oraz w auli Collegium Maius UJ, przy pomniku Tadeusza Kościuszki na Wawelu oraz w Teatrze Słowackiego, w którym zaplanowano remont dachu i zdobiących go maszkaronów.
Członkowie SKOZK przeprowadzili także wybory do Prezydium SKOZK. Jak informują, dwa pozostające do obsadzenia mandaty przypadły w głosowaniu Helenie Jakubowicz, przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie i profesorowi Zbigniewowi Myczkowskiemu, architektowi krajobrazu z Politechniki Krakowskiej, członkowi Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
SKOZK podsumował też przebieg odnowy zabytków Krakowa i swoją działalność w 2024 roku. Dzięki przyznanym przez Komitet dofinansowaniom zrealizowano 102 zadania w 78 zabytkach i ich zespołach. Wśród najważniejszych projektów, które udało się zakończyć w minionym roku, znalazły się m.in. remont hełmu Wieży Zegarowej katedry na Wawelu, konserwacja murów kleszczowych i reliktów archeologicznych w podziemiach w obrębie międzymurza od strony Wisły w Zamku Królewskim na Wawelu, rekonstrukcja renesansowych organów w kościele klasztornym Benedyktynów w Tyńcu, konserwacja malowidła ściennego z pierwszych lat XV wieku w klasztorze Augustianów oraz spotykająca się z bardzo pozytywnym odzewem opinii publicznej rewitalizacja terenu dawnych bastionów I–III Fortu „Kościuszko”, gdzie powstał ogólnodostępny park ze ścieżkami spacerowymi biegnącymi między fortyfikacjami dawnej austriackiej Twierdzy Kraków.
Prezydent RP Andrzej Duda wystosował list do uczestników obrad SKOZK. Przywołał w nim ideę Krakowa jako arki, w której udało się uchronić przed kataklizmami obu wojen światowych najważniejsze pomniki ponad tysiącletniego dziedzictwa historycznego, symbole polskiej państwowości i znaki bogactwa kultury duchowej i materialnej, a także podkreślił rolę SKOZK w dbaniu o zachowane dziedzictwo.