Tramwajarz Tomasz Goomi Gomółka, znany krakowianom jako autor poradników dla studentów i pasażerów, tym razem opisał “pasażera idealnego”. Dla równowagi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zachęca pasażerów do dyskusji, jaki powinien być wzorowy kierowca i motorniczy: “Tak tworzy się miasto idealne!”
Reklama
Poradnik Tramwajarza zawiera szczegółowe wskazówki dla idealnego pasażera, zaczynając od oczekiwania na przystanku, przez moment wsiadania do pojazdu, po zachowanie na jego pokładzie w czasie podróży, aż do chwili opuszczenia pojazdu. Lista jest długa.
Idealny pasażer krakowskiej komunikacji miejskiej, wsiadając wypuszcza najpierw wysiadających, ściąga plecak i inne przedmioty, które ma na plecach, żeby zajmować jak najmniej miejsca w pojeździe i nie uderzać innych. Swoją podróż planuje wcześniej, nie spóźnia się, już na przystanku “jest gotowy do płynnej wymiany pasażerskiej, a telefon w który przed chwilą patrzył, nie zajmuje mu głowy”.
Wzorowy pasażer wsiadając do środka transportu nie staje w drzwiach i nie blokuje innym możliwości dostania się do wnętrza: “Jedziesz jeden przystanek? Wsiadaj ostatni!”.
Co ważne, pasażer idealny ustępuje miejsca potrzebującym. “Młodszy ustępuje miejsca starszym, a starszy nie sapie się do młodszego bo i młodszy może wymagać miejsca siedzącego. Czasem nie widać gołym okiem, że ktoś jest popsuty. Ustępujemy miejsca starszym, z laskami i kulami oraz kobietom w ciąży. A pasażerowie gentlemani ustępują też paniom”.
Należy też zwracać uwagę na komfort współpasażerów i nie zakłócać ich spokoju - nie słuchać głośno muzyki z komórki, nie rozmawiać długo przez telefon. Tomasz Goomi Gomółka wylicza, że pasażer idealny nie słucha głośno muzyki, podcastów, filmów czy kabaretów. “Przez telefon też nie ględzi, a jeśli już musi odebrać połączenie przychodzące, powiadamia dzwoniącego, że właśnie korzysta z pojazdu komunikacji miejskiej i kończy rozmowę”.
Należy oczywiście pamiętać o skasowaniu biletu analogowego lub kupieniu elektronicznego. Lepiej nie jeść i nie pić we wnętrzu pojazdu, szczególnie jeśli grozi to ubrudzeniem współtowarzyszy podróży lub zabrudzeniem pojazdu. “A alko to już w ogóle. Od tego są puby, restauracje i nasze domowe gniazdka. Choć lepiej i tam nie. Alko to złooo…”. Zakazane jest też palenie, również na przystankach, niczego i analogowo, i elektronicznie.
Są też wskazówki, dotyczące przewożenia niestandardowych gabarytów. Warto starać się nie robić tego w godzinach szczytu. “Rower? Są dla nich miejsca i można z nimi podróżować. Z tym, że nie w przepełnionym środku pojazdu komunikacji miejskiej. Chyba, że jest to Krakowiak - nasz najdłuższy pociąg tramwajowy w stajni MPK w Krakowie, ale i w Polsce. Tam rowery mają swoje wydzielone miejsca. Idziesz na rower? Korzystaj z Krakowiaka”.
Reklama
Trzeba też pamiętać o komforcie tych, którzy podróżują z bagażami. Pasażer idealny “ustępuje miejsca bagażom w miejscach dla nich przeznaczonych jeśli i one jadą z nami. Bądź człowiekiem! Nie zajmuj miejsca walizkom, torbom i plecakom. One o swoje nie poproszą”.
Kolejna, bardzo ważna sprawa, to …śmieci. Wzorowy pasażer nie śmieci. “Nie jest u siebie w domu, a tramwaj to nie śmieciarka! Choć czasem wypadałoby jechać prosto na Barycz…”. Tę niewesołą obserwację potwierdza zdjęcie, opublikowane w mediach społecznościowych przez MPK, na którym widać zaśmiecone wnętrze tramwaju.
Tramwajarz wspomina też o właściwym zakończeniu podróży. Według niego wzorowy pasażer opuszcza pojazd sprawnie, adekwatnie do swoich możliwości. “Zaśniesz na końcówce? Pomożemy! Obudzimy! Tylko nie marudź i nie przeciągaj. Inne służby czekają na sygnał, tylko po co nam wszystkim kłopoty, postoje i mandaty?”.
Wskazówki dla idealnego pasażera są liczne, dlatego, dla zachowania równowagi, MPK prosi też o podjęcie dyskusji o tym, jak powinni zachowywać się idealni kierowcy i motorniczy. “Pamiętajmy! Mamy swoje prawa i obowiązki, tego się trzymamy! Nawet jeśli piszący te słowa się myli, to komentujący prawie nigdy, więc podpowiedzą mu, co jest nie halo”.
Tomasz Goomi Gomółka przypomina, że o odpowiednim zachowaniu w tramwajach i autobusach można przeczytać też w pojazdach, na umieszczonych w nich czytelnych i jasnych instrukcjach oraz na stronie miejskiego krakowskiego przewoźnika.