1 kwietnia, rozpoczną się konsultacje społeczne w Przegorzałach. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie i zdecydować, jaki użytek ekologiczny powinien zostać utworzony w ich dzielnicy.
Reklama
Podczas konsultacji, które potrwają do 9 maja, odbędzie się spacer badawczy i spotkanie z mieszkańcami. Zainteresowani będą mogli też zapoznać się z dokumentami.
Rada Miasta Krakowa zaproponowała utworzenie w Przegorzałach użytku ekologicznego w połowie marca. Grunty, porośnięte cennym nadrzecznym lasem łęgowym, w przeważającej części stanowią własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa. Niewielką część stanowią działki należące do osób fizycznych, które - zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - nie są przeznaczone pod inwestycje.
“Przesłanką do objęcia terenu ochroną prawną w formie użytku ekologicznego jest zachowanie nadrzecznego lasu łęgowego, którego ochrona ma znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, siedlisk przyrodniczych i krajobrazu” - wyjaśniają radni z Komisji Ochrony Środowiska, którzy złożyli w Kancelarii Rady Miasta Krakowa projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego. Opinie na temat użytku będzie można przekazywać do 9 maja, a formularze konsultacyjne wypełniać przez internet. Konsultacje prowadzi Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza we współpracy z Wydziałem Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie obywatelskiego Krakowa.
Użytek ekologiczny to forma ochrony przyrody, którą ustanowić mogą radni. Kraków jest jednym z miast posiadających najwięcej takich użytków w Polsce, bo ma ich aż dwadzieścia, w tym jeden z najbardziej rozpoznawalnych - Łąki Nowohuckie. Użytki ekologiczne w Krakowie obejmują różnorodne obszary, od terenów lasów, łąk zmiennowilgotnych i świeżych, terenów podmokłych, stawów, po tereny poprzemysłowe, jakimi są obszary dawnych kamieniołomów Zakrzówek czy Libana.