W uroczystościach religijnych wciąż nie może wziąć udziału więcej niż 5 osób, dopiero w Wielkanoc limit zostanie zwiększony do 50. Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski opublikował wytyczne dotyczące obchodów tegorocznych świąt.
Reklama
Generalnie metropolita krakowski zachęca do śledzenia transmisji uroczystości religijnych w telewizji i internecie, między innymi w kanale You Tube archidiecezji.
Mając na uwadze nadzwyczajne okoliczności, arcybiskup Marek Jędraszewski wydał zalecenia w sprawie obchodów tegorocznej Wielkanocy.
Obrzędy Świętego Triduum Paschalnego mogą się odbywać poza Katedrą i kościołami parafialnymi. W tym samym dniu nie należy organizować celebracji w jednym miejscu dwa lub więcej razy.
Szczególowe wskazówki metropolity:
Wielki Czwartek: bez obrzędu obmycia nóg
Uroczysta Msza Święta Krzyżma z udziałem księży Archidiecezji Krakowskiej, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie w późniejszym terminie, prawdopodobnie 12 września br.
Stolica Apostolska udzieliła wszystkim kapłanom pozwolenia na odprawienie Mszy Wieczerzy Pańskiej w odpowiednim miejscu bez uczestnictwa wiernych, o ile nie jest możliwe sprawowanie Mszy świętej wraz z nimi.
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).
Zgodnie z polską tradycją, należy zachować obrzęd przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy.
Wielki Piątek: bez całowania krzyża przez uczestników liturgii
Celebrans oddaje cześć Krzyżowi przez ucałowanie, a pozostali uczestnicy liturgii przez przyklęknięcie lub głęboki ukłon.
Zgodnie z zaleceniem Ojca Świętego Franciszka z adoracją Krzyża nie łączymy składania ofiar na Ziemię Świętą. Kolekta na ten cel odbędzie się w dniu 13 września br.
Należy urządzić Grób Pański, a tam, gdzie nie jest to możliwe, wystawić Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu.
Wielka Sobota bez święcenia pokarmów
Polecam, aby nie organizować tradycyjnego święcenia pokarmów, nawet bez udziału wiernych. Należy natomiast zachęcić wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.
W czasie Liturgii chrzcielnej należy jedynie odnowić przyrzeczenia chrzcielne, jednak bez obrzędu pokropienia wiernych.
Można urządzić procesję rezurekcyjną wewnątrz świątyni. Gdzie jest to niemożliwe, można wystawić Najświętszy Sakrament przy głównym ołtarzu i po odśpiewaniu pieśni wielkanocnej pobłogosławić zgromadzonych Najświętszym Sakramentem. Chrzest katechumenów może być przeniesiony na inny, stosowny termin.
Niedziela Zmartwychwstania
Od tego dnia w Mszach świętych i innych celebracjach religijnych może uczestniczyć nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników oraz sprawujących posługę.
Reklama