W zabytkowym budynku przy ul. Śniadeckich 5 na Wesołej, służącym wcześniej Szpitalowi Uniwersyteckiemu, ma powstać pierwszy w Krakowie społeczny dom kultury. Placówka będzie zarządzana przez organizacje pozarządowe, a w jej ofercie znajdą się propozycje dla krakowian w każdym wieku - od warsztatów artystycznych, przez spotkania sąsiedzkie, po wydarzenia edukacyjne i integracyjne.
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która odpowiada za ten projekt, przygotowuje właśnie koncepcję adaptacji zabytkowego budynku przy ul. Śniadeckich 5. Trwają też działania, związane z pozyskaniem zewnętrznego finansowania na realizację inwestycji. Jeżeli to się uda, prace przygotowawcze mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.
Pierwszy w Krakowie społeczny dom kultury ma być przestrzenią otwartą na inicjatywy twórcze i edukacyjne oraz na kreatywne działania mieszkańców i przez nich współtworzoną. Ma proponować program działań ustalony demokratycznie, wspólnie z krakowianami i różnorodne aktywności. Projekt jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców oraz realizacją przedsięwzięcia, wpisanego do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Metropolii Krakowskiej.
Społeczny Dom Kultury na Wesołej będzie funkcjonował w społecznym modelu organizacji, będą za niego odpowiadać organizacje pozarządowe. Ma działać na zasadach niekomercyjnych, być otwarty i dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku czy potrzeb. Ma się stać przestrzenią dla różnorodnych działań – od warsztatów artystycznych, przez spotkania sąsiedzkie, po wydarzenia edukacyjne i integracyjne.
“Ważnym elementem projektu jest także zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju – zarówno w fazie realizacji, jak i późniejszym funkcjonowaniu miejsca” - wyjaśniają urzędnicy i dodają, że placówka będzie integralną częścią kulturalnego ekosystemu dzielnicy Wesoła, współpracując z innymi podmiotami kreatywnymi i wspierając lokalne inicjatywy.
ARMK zapowiada, że zanim rozpoczną się prace projektowo-remontowe, przeprowadzi szerokie konsultacje społeczne z mieszkańcami oraz organizacjami sektora kultury, aby stworzyć przestrzeń odpowiadającą realnym potrzebom użytkowników: otwartą, elastyczną i sprzyjającą działaniom twórczym.
Zabytkowy budynek przy ul. Śniadeckich 5 na Wesołej był siedzibą Kliniki Chorób Zakaźnych i Gastroenterologii Szpitala Uniwersyteckiego. Po wyprowadzce szpitala do nowej siedziby w Bieżanowie i napaści Rosji na Ukrainę, służył jako Centrum Pomocy Ukrainie. W dawnych szpitalnych budynkach schronienie znajdowało wtedy 200 osób dziennie. Składający się z dwóch części budynek został wzniesiony w 1917 i 1936 roku.
Reklama