Przy ul. Padniewskiego w pobliżu Łąk Nowohuckich powstała trzecia w Krakowie tężnia solankowa - informuje magistrat.
Reklama
Zbudowana jest na planie prostokąta, a boki poszerzone zostały o pergole, które tworzą strefę inhalacji. Całość ma wymiar ponad 26 x 12 m. W słupach pergoli znajdują się ławki, na których można odpocząć zażywając solankowej kuracji. Elewację tężni tworzy ściana z wiązek tarniny zwieńczona drewnianym gzymsem, skrywającym koryta rozprowadzające solankę.
Tężnie to obiekty o drewnianych konstrukcjach wypełnionych gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki.
Powietrze tak bogate w mikroelementy zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym na spacerach nad morzem.
Tężnia przy ul. Padniewskiego, podobnie jak te w parku Bagry Wielkie oraz nad Zalewem Nowohuckim, uruchomiona zostanie wiosną.