Podczas sesji Rady Miasta Krakowa radni zdecydowali o rozwiązaniu spółki Kraków 5020. Zgodnie z harmonogramem działań, proces likwidacji spółki ma się rozpocząć z początkiem nowego roku. Jeden z powodów “wykonywany przez spółkę model promocji miasta nie spełnił pokładanych w nim nadziei”.
Reklama:
Spółka Kraków 5020 została powołana do życia uchwałą Rady Miasta Krakowa z 17 listopada 2021 roku. Wśród jej zadań było zarządzanie m.in. Centrum Kongresowym ICE Kraków, Pawilonem Wyspiańskiego, studiem nagrań i montażownią, w tym platformą Play Kraków, a także siecią informacji miejskiej InfoKraków. Spółka miała też prowadzić działalność promocyjną na rzecz Krakowa oraz świadczyć usługi doradcze.
Uchwała likwidująca Kraków 5020 mówi, że wykonywany przez spółkę model promocji miasta nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Zastrzeżenia co do realizacji powierzonych zadań zgłaszali też wcześniej radni oraz sami mieszkańcy Krakowa. W kwietniu 2023 roku złożyli obywatelską inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa, dotyczących likwidacji spółki Kraków 5020.
W świetle tych argumentów prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zdecydował, że zadania wykonywane przez spółkę zostaną wygaszone lub przekazane do innych wydziałów i jednostek, a sama spółka powinna zostać zlikwidowana.
Jak informuje magistrat, zgodnie z przepisami, aby móc rozwiązać spółkę, konieczna jest zgoda Rady Miasta Krakowa, a następnie podjęcie przez wspólnika uchwały o jej rozwiązaniu, stwierdzonej protokołem sporządzonym przez notariusza. Funkcję Zgromadzenia Wspólników w spółce Kraków 5020 pełni prezydent Krakowa. Z dniem powzięcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, następuje otwarcie likwidacji. Może to nastąpić z początkiem 2025 roku.
Reklama
Zgodnie z założeniami prezydenta Krakowa, rozwiązanie spółki ma w perspektywie długofalowej spowodować obniżenie wydatków miasta. Warto jednak podkreślić, że sam proces likwidacji może generować koszty związane z prowadzonymi czynnościami likwidacyjnymi.