Na Politechnice Krakowskiej zaczęło działać Living Lab, w którym naukowcy i studenci oraz firmy mogą wspólnie testować, rozwijać i wdrażać innowacyjne technologie dla niemal zeroemisyjnego budownictwa. Można w nim zbadać np. wpływ smogu na jakość powietrza wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Reklama:
Jak informuje Politechnika Krakowska, Living Lab to żywe laboratorium badawcze, czyli budynki, w których partnerzy projektu instalują swoje rozwiązania technologiczne i testują je podczas codziennego użytkowania w rzeczywistych warunkach. Kluczowe obszary ich obejmują badanie nowych materiałów budowlanych o niskiej emisji, optymalizację systemów energetycznych w budynkach, testowanie i certyfikowanie technologii zeroemisyjnych, wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania energią.
“Zbadamy nowe technologie dla zeroemisyjnych budynków i pomożemy firmom wprowadzać je na rynek” - zapowiada uczelnia.
Living Lab posłuży naukowcom i studentom m.in. do testowania technologii i produktów dla niemal zeroemisyjnego budownictwa. Będzie w nim też można badać np. wpływ smogu na jakość powietrza wewnątrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Firmy dostaną pomoc w badaniu i certyfikowaniu swoich innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu wprowadzą je na polski i europejski rynek.
Krakowski Living Lab jest częścią międzynarodowej sieci ekosystemu otwartej innowacji, która powstała w ramach unijnego projektu „MEZeroE”, finansowanego w kwocie blisko 15 mln euro z programu Horyzont 2020. Bierze w nim udział aż 27 partnerów z całej Europy – instytucji badawczych, firm, podmiotów publicznych. Politechnika Krakowska, reprezentowana przez Wydział Inżynierii Lądowej, jest polskim liderem przedsięwzięcia, którego główny cel to wspieranie transformacji sektora budowlanego w kierunku zdrowej zeroemisyjności.
Oficjalne otwarcie Living Lab-u odbyło się 22 listopada 2024 r. na kampusie głównym PK m.in. z udziałem władz uczelni i wydziałów, zaangażowanych we współpracę przy jego powstaniu.
Reklama
Projekt MEZeroE, czyli “Measuring Envelope products and systems contributing to next generation of healthy nearly Zero Energy Buildings” tworzy otwartą platformę usługową, na której firmy i instytucje badawcze mogą testować, rozwijać i wdrażać innowacyjne technologie przyczyniające się do zmniejszenia emisji CO2. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają właśnie Living Laby – żywe laboratoria. Kluczowe obszary działania MEZeroE i wchodzących w ich skład Living Lab-ów obejmują: badanie nowych materiałów budowlanych o niskiej emisji, optymalizację systemów energetycznych w budynkach, testowanie i certyfikowanie technologii zeroemisyjnych, wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania energią.
“Jeden z Living Lab-ów, o takich właśnie szerokich możliwościach badawczych, zaczął właśnie działać na Politechnice Krakowskiej” - czytamy na stronie internetowej uczelni. Powstał w całkowicie wyremontowanym dawnym budynku badawczym Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Przed modernizacją w obiekcie przeprowadzono badania jego stanu technicznego, szczelności obudowy, detekcję mostków termicznych przy użyciu kamery termowizyjnej, analizę komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń, pomiary akustyczne.
Badania wykazały, że aby zmienić się w żywe laboratorium, budynek musi przejść gruntowną przebudowę. Został wyposażony w nowe stanowiska badawcze, czujniki, innowacyjne elementy konstrukcji, różne systemy dociepleń, innowacyjne okna, drzwi, systemy rolet okiennych itd.
Living Lab PK ma już gotową agendę badawczą na nowy rok. W laboratorium będą prowadzone m.in. badania jakości powietrza wewnętrznego, poziomy zanieczyszczeń, CO2 oraz parametry komfortu cieplnego. Przeanalizowany zostanie wpływ zastosowanych rozwiązań na warunki wewnątrz budynku.
Budynek Living Lab-u jest gotowy do użytkowania i do zajęć dydaktycznych ze studentami budownictwa i innych kierunków, związanych z technologiami służącymi zeroemisyjności. Badania mogą tu prowadzić zarówno pracownicy uczelni, jak i doktoranci i studenci w ramach swoich projektów badawczo-naukowych.
W oficjalnym otwarciu - kompaktowego w formie, ale potężnego w funkcjonalności i międzynarodowym zasięgu działania - centrum badawczego uczestniczyli m.in. prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Katarzyna Bizon, dziekani Wydziałów Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK i dr hab. inż. Maciej Sułowicz, prof. PK, kanclerz PK Agnieszka Kostecka-Stec, a także liczne grono uczestników projektu, przedstawicieli firm i podmiotów go wspierających.