Konne Formacje Kawaleryjskie, pojazdy wojskowe, policyjne i strażackie, poczty sztandarowe, imponująca defilada służb mundurowych, piękne stroje z epoki, salwa honorowa, ceremoniał wojskowy, wreszcie – pochód patriotyczny i tradycyjna grochówka…
Reklama:
Obchody rozpoczęły się o godz. 9:40 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10:00 odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej.
– Msza święta w Katedrze Wawelskiej nosi znamiona wielkiego symbolu narodowego. Nawiązuje do nabożeństwa dziękczynnego w intencji niepodległej Ojczyzny odprawionego w tym miejscu przez księcia biskupa Adama Stefana Sapiehę 3 listopada 1918 roku, w najświętszym miejscu naszego narodu – w nekropolii królów i panteonie bohaterów. To tam, w sercu polskiej historii, modlono się w intencji Ojczyzny, tak jak to robimy współcześnie – wyjaśnia wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Po mszy, na Wzgórzu Wawelskim zostały rozdane flagi Polski. Następnie o godzinie 11:30 ruszył wspólny pochód patriotyczny z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki. Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się o godz. 12:00 od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz podniesienia flagi państwowej na maszt.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył także akty nabycia obywatelstwa polskiego 9 osobom, w tym 1 dziecku. Nowi Polacy pochodzą m.in. z Białorusi, Kazachstanu, Serbii, Tunezji, Ukrainy i Węgier.
– Dla osób, które już w poniedziałek zostaną pełnoprawnymi Polakami, będzie to dzień szczególny. Przekazanie im aktu nabycia obywatelstwa, w tak ważne dla nas święto, jest okazją, by cieszyć się z tego faktu już jako wspólnota – mówi wojewoda.
Nie zabrakło defilady, w której zaprezentowały się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej. Ulicami Krakowa przejechały m.in.: motocykle, radiowozy i policyjna łódź motorowa, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilna Stacja Kontroli Drogowej czy Więźniarka Iveco Eurocargo. Obok nich pojawiły się grupy rekonstrukcyjne, które przeniosły nas w czasy walk o niepodległość i przypomniały o odwadze naszych przodków.
Na zakończenie dla uczestników przygotowany był ciepły posiłek. Nieopodal Barbakanu rozdawana była tradycyjna grochówka.
Program tegorocznych obchodów nie obejmował uroczystego składania kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie. Krzyż, będący miejscem szczególnym dla upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej i represji stalinowskich, jest poddawany zabiegom konserwacyjnym.
Reklama