Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacja Antares zapraszają uczniów i nauczycieli z całej Polski do udziału w 7. edycji konkursu “Astrolabium”. Udział w konkursie może być pierwszym krokiem do samodzielnych obserwacji nieba i zrozumienia piękna i znaczenia nauk ścisłych, w szczególności astronomii - zachęcają organizatorzy.
Reklama
Rejestracja uczestników jest otwarta i w tej edycji - bezpłatna, a tegoroczny konkurs będzi poświęcony współczesnym zagadnieniom, w tym zanieczyszczeniu światłem, wielozakresowym obserwacjom meteorów czy aktywności słonecznej. Uczestnicy posłużą się metodami, jakimi działają naukowcy.
“Celem konkursu „Astrolabium” jest upowszechnianie znaczenia i piękna nauk ścisłych, a w szczególności astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych i średnich wszystkich typów. Uczestnictwo w Konkursie pozwala pogłębić i usystematyzować dotychczasową wiedzę astronomiczną, może też być zachętą do samodzielnych obserwacji nieba i dalszego rozwijania astronomicznej pasji” - wyjaśniają naukowcy.
Konkurs, podobnie jak w ubiegłych latach, jest przeznaczony dla czterech grup wiekowych: uczniów klas I-III, IV-VI i VII-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na wykonaniu przez uczniów publikowanych na stronie Konkursu doświadczeń, opracowanych z osobna dla poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie mogą przeprowadzać je samodzielnie lub w grupach, a także z pomocą nauczycieli lub rodziców.
W ramach tych doświadczeń mają bezpośredni kontakt z zagadnieniami współczesnej astronomii i posługują się podobnymi metodami i narzędziami, jakie na co dzień wykorzystują naukowcy. W obecnej edycji Konkursu w doświadczeniach poruszona będzie m.in. tematyka zanieczyszczenia światłem, wielozakresowych obserwacji meteorów, aktywności słonecznej, współczesnych wielkich teleskopów do obserwacji nieba oraz radiowej struktury naszej Galaktyki, Drogi Mlecznej. Drugi etap Konkursu będzie polegać na samodzielnym wypełnieniu końcowego testu zdobytej wiedzy, który uczniowie napiszą w zgłoszonych szkołach w kwietniu 2025 r.
“Dla uczestników, którzy w teście końcowym uzyskają najwyższe wyniki, przewidujemy atrakcyjne nagrody, w tym profesjonalne teleskopy i lornetki, wejściówki do obserwatoriów, książki i czasopisma o tematyce astronomicznej” - informują organizatorzy i dodają, że w tym roku uczestnictwo w Konkursie „Astrolabium” jest bezpłatne – nie obowiązuje opłata wpisowa. Konkurs uzyskał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Szkoły i uczniowie już teraz mogą się rejestrować do udziału w Konkursie „Astrolabium” pod tym adresem: https://astrolabium.oa.uj.edu.pl/