Eksperci Politechniki Krakowskiej zbadali mosty po powodzi w województwach dolnośląskim opolskim. Większość konstrukcji dobrze zniosła przejście wielkiej wody, a w listopadzie naukowcy ruszą z bezpłatnymi szkoleniami na temat bezpieczeństwa powodziowego.
Reklama:
Pracownicy Katedry Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej prowadzili przeglądy mostów położonych na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, w powiatach wałbrzyskim, nyskim i raciborskim. Przebadano kilkanaście obiektów. Akcja została przeprowadzona wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, Polską Izbą Inżynierów Budownictwa i Związkiem Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak relacjonuje dr inż. Mariusz Hebda z Katedry Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych, obiekty, których przeglądy wykonali pracownicy Politechniki Krakowskiej w większości dobrze zniosły przejście wielkiej wody. Jeden z badanych mostów uległ całkowitemu zniszczeniu, natomiast w stosunku do dwóch zalecono ich zamknięcie z powodu uszkodzenia podpór i podmycia fundamentów, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu. Pozostałe z badanych mostów wykazywały co prawda liczne uszkodzenia, jednak nie były one skutkiem powodzi, a naturalnego wyeksploatowania z uwagi na wiek.
Aby wesprzeć lokalne władze i służby w odpowiednim dbaniu o mosty i budowle hydrologiczne naukowcy przygotowali cykl szkoleń, dotyczących bezpieczeństwa, sytuacji kryzysowych, awarii, badania i monitoringu, modernizacji i nowoczesnego projektowania zapór ziemnych, wałów przeciwpowodziowych, suchych zbiorników, obwałowań kanałów.
Bezpłatne szkolenia on - line, które ruszą w listopadzie, są kierowane do pracowników jednostek administracji publicznej, zajmujący się gospodarką i budownictwem wodnym, w szczególności ziemnymi budowlami piętrzącymi oraz jednostek samorządowych mających na swoim obszarze wały przeciwpowodziowe, suche zbiorniki czy zapory stale piętrzące wodę. “Z wiedzy, którą będziemy się dzielić całkowicie za darmo, mogą też skorzystać kierownicy oraz obsługa ziemnych budowli piętrzących, inżynierowie działający w branży budownictwa wodnego, geotechnicy i geolodzy czy planiści” – wyjaśnia dr inż. Krzysztof Radzicki z Katedry Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (WIŚiE) Politechniki Krakowskiej.
Ekspert PK specjalizuje się między innymi w rozwoju, wdrażaniu i weryfikacji metod badań i monitoringu budowli piętrzących oraz metodyki tych badań. Szkolenia wystartują 28 listopada. Organizują je specjaliści z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Wszystkie szczegóły są już dostępne na specjalnej stronie internetowej, przygotowanej przez Politechniki Krakowskiej.
Reklama