Kraków wspiera mieszkańców miejscowości dotkniętych powodzią. Miasto przekaże 2,5 mln zł na pomoc w Kłodzku, Nysie, Głuchołazach, Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju. Dary przekazują też krakowianie, na zniszczonych przez wodę terenach pracują krakowskie służby miejskie, a Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami kolejny raz zawiozło tam karmę i koce dla podopiecznych zalanych schronisk.
Reklama:
Miasto przeznaczy 2,5 mln zł ze swojego budżetu na pomoc powodzianom w Kłodzku, Nysie, Głuchołazach, Stroniu Śląskim i Lądku Zdroju. Jak informuje internetowa strona magistratu, w środę, 25 września, zarządzenie prezydenta Krakowa w tej sprawie zatwierdzili miejscy radni. Urzędnicy wyjaśniają, że termin udzielenia tej pomocy przez Kraków jest uzależniony od szybkości podpisania umów miasta z dotkniętymi powodzią gminami, ale najpewniej wsparcie trafi do poszkodowanych gmin w ciągu dwóch – trzech tygodni. Niezależnie od pomocy finansowej miasta,krakowianki i krakowianie przekazali 287 palet z darami oraz 56 tys. worków na piasek.
Na terenach dotkniętych powodzią pracowała także ekipa Wodociągów Miasta Krakowa z pompą szlamową. Ich koledzy nie ukrywają dumy i relacjonują w mediach społecznościowych: “Wrócili! Nasi dzielni Pracownicy Andrzej Czak, Sławek Marchański Daniel Poniedziałek nieśli pomoc, na terenach zagrożonych powodzią!”. Pracowali razem z ekipami z MPWiK Wrocław i Gdańskich Wodociągów. “Dobrze, że te trudne chwile mają już za sobą Ich zaangażowanie i postawa została doceniona we Wrocławiu, gdzie wyruszyli 17 września! Wraz ze sprzętem-dwoma mobilnymi spalinowymi agregatami pompowymi zabezpieczali osiedla Wrocławia przed podtopieniami”.
Wysłannicy krakowskich wodociągów od 18 do 24 września pracowali codziennie, obsługując pompy, które zabrali ze sobą z Krakowa, lub używając sprzętu z Wrocławia.
Pakowali też worki z piaskiem, które zabezpieczały miasto przed zalaniem. “To były dni pełne trudnej pracy, po wiele godzin. Jesteśmy ogromnie dumni z naszych Pracowników. Cieszymy się, iż w Wodociągach Miasta Krakowa są ludzie, którzy mają odwagę do działania i podejmowania trudnych wyzwań” - piszą pracownicy krakowskich wodociągów i dodają, że walcząc z powodzią we Wrocławiu swoje połączyły brygady z różnych stron Polski: Wodociągi Warszawskie, Aquanet SA, Łódzka Woda Najlepsza, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Szczecinie, Katowickie Wodociągi, Wodociągi Płockie.
“Tylko dzięki ogromnemu zjednoczeniu branży mogliśmy więcej! Dziękujemy Wszystkim, którzy wraz z nami walczyli dzielnie o Wroclaw [Wroclove]! Na wodociągową brać można zawsze liczyć. Czułe H2O dotarło na czas!”.
Reklama
W porządkowaniu miast pomaga 12 pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania z siedmioma ciężkimi pojazdami. Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie pomagają ocenić uszkodzenia budynków i infrastruktury technicznej. Wspierają ich w tym eksperci z Politechniki Krakowskiej.
Również Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami kolejny raz ruszyło z darami na tereny zalane przez powódź. “Ogrom zniszczeń możecie zobaczyć na filmikach w komentarzach. Dotarliśmy z darami do Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Żelazna, w Krosnowicach przekazaliśmy paszę dla koni, krów i kur. Obieramy kierunek Trzebieszowice, a następnie Lądek Zdrój. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli rzeczowo naszą akcję” - relacjonują przedstawiciele KTOZ na Facebooku.
Zbiórka darów w Krakowie wciąż trwa. Urząd Miasta Krakowa uruchomił magazyn w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188. Działa od godz. 9.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku oraz w sobotę i niedzielę od godz. 9.00 do 18.00. W Krakowie swoją przestrzeń na pomoc rzeczową udostępniły także ochotnicze straże pożarne, rady dzielnic oraz fundacje i organizacje współpracujące z miastem. Od 1 października zmienią się godziny otwarcia magazynu – dary będzie można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 19.00.