Dzisiaj, 22 września, pierwszy dzień astronomicznej jesieni. Jak wyjaśniają astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, o godzinie 14:44 Słońce znajdzie się na równiku niebieskim, po czym „przejdzie” z półkuli północnej nieba na południową i “tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień”.
Pora rozpoczęcia jesieni astronomicznej jest ruchoma, natomiast jutro, w poniedziałek 23 września, zacznie się jesień kalendarzowa, która zawsze rozpoczyna się o stałej porze. Kalendarzowa zima zaczyna się 22 grudnia, wiosna 21 marca, lato 22 czerwca, a jesień 23 września.
Astronomowie przypominają też, że w Krakowie 1 września Słońce wzeszło o godz. 5:55 i zaszło o godz. 19:23, natomiast 30 września wzejdzie o godz. 6:39, a zajdzie o 18:20, zatem w ciągu tego miesiąca ubędzie tu dnia aż o 107 minut.
Wrzesień to również miesiąc, w którym przypada równonoc jesienna. ”Skutkiem istnienia zjawiska refrakcji, w atmosferze ziemskiej, wszystkie obiekty na niebie widzimy nieco wyżej, niż są one w rzeczywistości, zatem faktyczne zrównanie długości dnia z nocą będzie dopiero 25 września”- tłumaczą naukowcy. Refrakcja astronomiczna to zjawisko ugięcia promieni świetlnych w atmosferze ziemskiej, które powoduje pozorne przesunięcie obserwowanego położenia obiektów astronomicznych na niebie.
Reklama
Rozpoczynająca się dzisiaj astronomiczna jesień potrwa do przesilenia zimowego, które wypada 21 lub 22 grudnia. Wtedy zacznie się kalendarzowa zima.