Na terenie Cmentarza Komunalnego Podgórki Tynieckie w Krakowie został odsłonięty unikatowy na skalę światową pomnik upływu czasu i przemijania "TEMPUS FUGIT".
Reklama:
Podstawą dla tego pomnika jest przebiegająca przez cmentarz linia równoleżnika 50° N, wytyczona przez krakowskiego geodetę Mariusza Meusa. Wykorzystując zjawisko dryfu kontynentu ukazana jest też skala ludzkiego życia w perspektywie setek i tysięcy lat.
Jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, pierwsze oznaczenie równoleżnika 50° N w Krakowie i pierwsze oznaczenie linii współrzędnych geograficznych na terenie jakiejkolwiek nekropolii na świecie! Można tu zobaczyć położenie równoleżnika 50° N na przestrzeni setek i tysięcy lat.
Jak to możliwe, że równoleżnik zmienia swoje położenie? Dzieje się tak za sprawą geologicznego zjawiska dryfu kontynentów: powolnego ruchu płyt tektonicznych, powodującego wędrówkę kontynentów względem globalnej siatki współrzędnych geodezyjnych. Teren Cmentarza Komunalnego Podgórki Tynieckie przemieszcza się co roku o 2,65 cm w kierunku północno-wschodnim,
Po 10 latach równoleżnik 50° N przebiegać będzie 15,5 cm na południe od swojej obecnej pozycji. Po 100 latach różnica wyniesie 1,55 metra; po tysiącleciu będzie to aż 15,5 metra.
Reklama