W Krakowie trwa zbiórka wody, żywności i środków czystości dla powodzian z południowo - zachodniej Polski, miasto wysyła do Wrocławia 50 tysięcy worków na piasek, pomagają też Wodociągi Miasta Krakowa i Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Reklama:
W akcji pomocy łączą siły pracownicy wodociągów Krakowa, Poznania, Gdańska i Warszawy. To, jak tłumaczą, akcja branżowej solidarności. Z siedziby krakowskiej spółki wyruszyły ciężarówki z dwoma mobilnymi spalinowymi agregatami pompowymi. Urządzenia o wydajności 850 i 300 m3/h zostaną wykorzystane przez sztab kryzysowy Wrocławia podczas przejścia fali powodziowej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie niżej położonych terenów przed zalaniem, przez odpompowanie nadmiaru wody. “W obliczu tak ogromnej tragedii, jaka dotyka miasta południowo-zachodniej części Polski, nie możemy być obojętni!” - podkreślają w mediach społecznościowych pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa.
Agregaty wraz z wyposażeniem przeszły gruntowny przegląd oraz testy. Będą obsługiwane przez wykwalifikowane brygady z Wodociągów Miasta Krakowa i Wodociągów Gdańskich, które zostaną przeszkolone w zakresie BHP, na miejscu, przez służby Wodociągów Wrocławskich. “W przypadku przedłużania się akcji wsparcia, zostaną zapewnione zastępstwa dla pracowników, którzy wyjechali do Wrocławia” - informują Wodociągi I zapewniają: ”Wspieramy przyjaciół z Wrocławia!”
Z pomocą natychmiast ruszyło także Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Jego pracownicy w poniedziałek zawieźli do Bystrzycy Kłodzkiej karmę dla zwierząt i koce. “Droga nie była łatwa, pełna objazdów, warunki pogodowe nadal fatalne, ale udało się i nasi inspektorzy dotarli w późnych godzinach popołudniowych do sztabu kryzysowego w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie organizowana jest pomoc dla ludzi dotkniętych powodzią” - relacjonują KTOZ w mediach społecznościowych.
“Następnie na prośbę osób, które od początku powodzi organizują akcję ratunkową, udali się do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dzierżoniowie, również zalanego na skutek potężnych opadów. Zwierzęta są bezpieczne - wszystkie zostały przeniesione do pomieszczenia, które nie ucierpiało wskutek powodzi. Wsparliśmy ich również karmą i kocami”. Inspektorzy KTOZ zachęcają wszystkich, którym los ofiar powodzi nie jest obojętny, do wysyłania wsparcia - żywności z długim terminem przydatności do spożycia, środków czystości, karmy dla zwierząt - do sztabu kryzysowego w Bystrzycy Kłodzkiej oraz do schroniska w Dzierżoniowie, pod te adresy: Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. 1 Maja 1, 57-500, Bystrzyca Kłodzka i Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Azyl, ul. Brzegowa 151, 58-200 Dzierżoniów.
KTOZ prowadzi też zbiórkę w Krakowie. Zbiórka potrwa końca tego tygodnia, a rzeczy można przynosić do biura przy Floriańskiej 53. Zostaną przekazane z kolejnym transportem.
Reklama
Zbiórka dla powodzian trwa w całym mieście. Najbardziej potrzebna jest woda butelkowana, sucha żywność i karma dla zwierząt oraz środki czystości, a także osuszacze, agregaty prądotwórcze, pompy, łopaty, taczki i gumowce. Wszystkie te rzeczy można przynosić do miejskiego magazynu w siedzibie straży miejskiej, przy al. Jana Pawła II 188. Wjazd znajduje się od strony ul. Śliwkowej. Magazyn jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 20.
Uruchomione zostały także specjalna infolinia oraz adres mailowy. Dary są zbierane również w siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych:
OSP Przewóz, ul. Rączna 78,
OSP Kostrze, ul. Dąbrowa 1 - od wtorku, 17 września do piątku, 20 września, w godz. 17 – 20 i w sobotę, 21 września, w godz. 10 –16. Zbiórka prowadzona jest też w
OSP Wolica, ul. Drożyska 3C, w OSP w Krakowie – Kościelnikach, ul. Pysocice 7h, w OSP Wróżenice, ul. Wróżenicka 494, w OSP Zbydniowice, ul. Matematyków Krakowskich 102 i w OSP Przylasek Rusiecki, ul. Rzepakowa 13a.
O włączenie się w zbiórkę zaapelował do Krakowian prezydent miasta, Aleksander Miszalski. Prezydent zwrócił się też do firm, które mogą zapewnić pomoc w ilościach hurtowych i zawieźć dary na miejsce swoim transportem. Na stronie krakow.pl można znaleźć adresy, pod które można przywozić dary. W Wałbrzychu taki magazyn został już uruchomiony przy ul. Stacyjnej 12.
Kraków wysyła też do Wrocławia 50 tysięcy worków na piasek. Pomogą one zabezpieczyć miasto przed powodzią.