Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odwołał dziś rano ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla Krakowa. Również Małopolska Policja informuje, że sytuacja w Krakowie jest teraz stabilna.
Reklama:
Ostrzeżenie trzeciego stopnia dla Krakowa i powiatów: krakowskiego, miechowskiego, proszowickiego, suskiego i wadowickiego, zostało odwołane dziś rano, 15 września, o g. 5.29. Prognozy pogody dla Małopolski są nieco lepsze, niż w ciągu dwóch ostatnich dni. Zgodnie z nimi, opady wciąż będą silne, ale już nie tak intensywne jak wczoraj i w nocy. Miejscami mogą wystąpić burze, może też dość mocno wiać.
Na rzekach w województwie małopolskim spodziewane są wzrosty poziomu wody – początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Fala kulminacyjna na Wiśle w Krakowie jest spodziewana około godziny 15. IMGW przypomina, że ostrzeżenia pogodowe mogą być aktualizowane i prosi o śledzenie komunikatów na bieżąco zamieszczanych na profilach społecznościowych Miasta Kraków oraz miejskich jednostek.
Od czwartku nad Polską, Czechami i Słowacją przechodzi niż genueński, zjawisko pogodowe, które spowodowało nawalne deszcze i gwałtowny wzrost poziomu rzek. W Polsce najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, gdzie intensywne opady trwają już od trzech dni. Rośnie liczba miejscowości, w których zarządzono ewakuację mieszkańców.
W Krakowie wczoraj w wielu miejscach woda zalała jezdnie i utrudniła lub uniemożliwiła przejazd samochodów i pojazdów komunikacji publicznej.
Przed południem spore rozlewiska utworzyły się m.in. na ul. Grzegórzeckiej i na skrzyżowaniu ul. Miodowej z ul. Starowiślną, podobnie - jak informuje policja - może być dzisiaj.
Reklama
Do wczoraj do g. 20.30, straż pożarna w Krakowie interweniowała ponad 1nastąpić w kolejnych tygodniach. Nasączenie górotworu wodą będzie bardzo duże i w przypadku gdy pojawią się kolejne, nawet niewielkie opady deszczu, mogą one uaktywnić osuwiska.
PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzc60 razy. Zalany został teren budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że w związku z informacjami o niezabezpieczeniu inwestycji przed intensywnymi opadami deszczu, poprosi wykonawcę o wyjaśnienia.
Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń, ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk, wywołanych intensywnymi opadami deszczu. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, ich intensyfikacja może hniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.