W Krakowie w ciągu ostatnich 6 godzin spadło ponad 40 mm wody - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają, że deszcz będzie mocno padał do poniedziałku, a największego natężenia opadów można się spodziewać dzisiejszej nocy. Kilka godzin temu IMGW ponownie podwyższył ostrzeżenie przed intensywnymi opadami dla Krakowa do trzeciego, najwyższego stopnia.
Reklama:
Od czwartku nad Polską, Czechami i Słowacją przechodzi niż genueński, zjawisko pogodowe, które spowodowało nawalne deszcze i gwałtowny wzrost poziomu rzek. W Polsce najtrudniejsza sytuacja jest teraz na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, gdzie intensywne opady trwają już od dwóch dni. W kilku miejscowościach zarządzono ewakuację, a strażacy i mieszkańcy zabezpieczają brzegi rzek i mosty.
Również Kraków zmaga się ze skutkami ulew. W wielu miejscach woda zalała jezdnie i czasowo utrudniła lub uniemożliwiła przejazd samochodów i pojazdów komunikacji publicznej. Przed południem spore rozlewiska utworzyły się m.in. na ul. Grzegórzeckiej i na skrzyżowaniu ul. Miodowej z ul. Starowiślną, a na rondzie Polsad pod jednym z samochodów na skutek intensywnych opadów zapadł się fragment jezdni.
Teraz jest spokojniej, i - jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie - przejazdu nie ma już tylko pod wiaduktami na ulicy Prądnickiej. Utrudnienia mogą jednak w każdej chwili wystąpić ponownie, dlatego dyspozytorzy MPK apelują, aby na bieżąco sprawdzać rozkłady jazdy, bo tramwaje i autobusy w razie potrzeby kursują objazdami.
Deszcz chwilami pada słabiej, ale synoptycy zapowiadają, że opady będą wzmagać się wieczorem i w nocy. Już w czwartek wydali dla Krakowa “czerwone” ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed nawalnymi deszczami i wzrostem poziomu wody w rzekach. Wczoraj ostrzeżenie zostało obniżone do drugiego stopnia, ale kilka godzin temu IMGW ponownie je podwyższyŁ. Do poniedziałku w mieście może spaść nawet 220 mm wody.
Reklama
Jak informuje w mediach społecznościowych prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, przy ulicach Smoleńskiego, Taklińskiego, Szastera, Rakuś, Udzieli, Laskowa, Królowej Jadwigi, Bieżanowskiej i Olszanickiej mieszkańcom, którzy chcą zabezpieczyć swoje domy, wydawane są worki z piaskiem.
W Krakowie przygotowanych jest łącznie 28 miejsc, do których w przypadku wystąpienia zagrożenia dostarczone zostaną worki. “Na chwilę obecną sytuacja w Krakowie jest stabilna” - podkreśla prezydent i dodaje, że stan wody w Wiśle według danych na godzinę 10 nieznacznie się podniósł i liczył 167 cm, ale nie przekroczył stanu ostrzegawczego, który wynosi 370 cm. Fala kulminacyjna na Wiśle spodziewana jest jutro o godzinie 15. Według Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie zbiorniki przeciwpowodziowe dysponują wystarczającą pojemnością, żeby zatrzymać prognozowaną ilość wody.
Zgodnie z danymi Straży Miejskiej, odnotowano nieznaczne podniesienie poziomu wody w potoku Driwnka, gdzie stale pracuje PKP oraz na rzece Serafie. “Jeżeli zauważycie niedrożne studzienki lub zalane wpusty uliczne, których w Krakowie mamy ponad 27 000, zgłaszajcie to na całodobowy numer alarmowy 12 616 75 55. Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, dlatego musimy razem zadbać o miasto i bezpieczeństwo związane z intensywnymi opadami atmosferycznymi” - apeluje prezydent Krakowa i dodaje:
“Pamiętajmy także o naszym osobistym bezpieczeństwie. Unikajmy w weekend przebywania na otwartym powietrzu oraz w okolicach cieków wodnych. Tak ekstremalne zjawiska pogodowe są nieprzewidywalne, a zagrożenie może pojawić się z minuty na minutę. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i nasze miasto!”
O zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach prosimy na bieżąco informować Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tel. 12 616 59 99 lub 12 616 99 91, e-mail: czk@um.krakow.pl.