Naukowcy z Politechniki Krakowskiej we współpracy z urzędnikami z Zarządu Budynków Komunalnych szukają najlepszych rozwiązań dla historycznych lub zabytkowych, cennych budynków, które należy zmodernizować. Wyzwaniem jest przeprowadzenie modernizacji w zgodzie z historycznym charakterem obiektu, dlatego oprócz stosowania innowacji, naukowcy wracają też do naturalnych, tradycyjnych technik budowlanych i remontowych.
Reklama:
Projekt FuturHist, łączący naukowców z zarządcami budynków w poszukiwaniu sposobów na odnawianie historycznych obiektów w zgodzie z ich charakterem, obejmuje Polskę, Hiszpanię, Szwecję Austrię i Wielką Brytanię. W Krakowie prowadzą go specjaliści z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej we współpracy z zarządcą miejskich nieruchomości.
W wybranych do udziale w projektu miastach wskazywane są tzw. budynki demonstracyjne, w których następnie wdraża się wybrane rozwiązania. Naukowcy badają i testują energooszczędne interwencje modernizacyjne, dostosowane do typologii budynków historycznych.
Jak informują pomysłodawcy projektu, w centrum ich zainteresowania są innowacje: “ Koncentrujemy się na innowacyjnych rozwiązaniach, takich jak biomateriały, systemy izolacji wewnętrznej, modernizacje okien, OZE”. Co ciekawe, z uwagi na wiek i znaczenie wybranych demonstracyjnych budynków, innowacje łączą się z tradycyjnymi technikami.
W Krakowie jednym z takich budynków jest niewielka kamienica przy ul. Kościuszki 18.
Reklama
“Będziemy w niej wdrażać innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, w oparciu m.in. o materiały budowlane o niskim śladzie węglowym. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, wobec tego badamy również możliwość powrotu do naturalnych, tradycyjnych metod izolacji ścian fundamentowych i podłogi piwnicy” - informują naukowcy z Politechniki Krakowskiej.
Na parterze budynku mieszczą się 3 lokale usługowe, w tym znany i lubiany Antykwariat Abecadło, pozostający w zarządzie ZBK, 2 mieszkania na I piętrze i pracownia plastyczna na poddaszu. kamienica powstała w pierwszej połowie XIX wieku i została częściowo zmodernizowana w 1890 roku, w ostatnim czasie przeszła remont elewacji frontowej.
Budynek jest wpisany na Listę Dziedzictwa Narodowego, dlatego poniedziałek architekci, urbaniści i urzędnicy spotkali się z ekspertem Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jak wynika z obliczeń, przeprowadzonych dla FuturHist, ZBK zarządza ponad 130 budynkami, objętymi ochroną konserwatorską, typologicznie identycznymi lub podobnymi do budynku demonstracyjnego przy ul. Kościuszki 18.
W projekcie FuturHist poza Politechniką Krakowską biorą też udział m.in: uniwersytety w Uppsali w Szwecji, w Innsbrucku w Austrii i w Glasgow w Szkocji.