Na Wawelu można ostatnio natknąć się na metalowe medaliony. Nie są to, jak mogłoby się wydawać, znaleziska archeologiczne, ale artystycznie stylizowane znaki punktów osnowy geodezyjnej. Studenci i studentki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH używają ich do prowadzenia pomiarów.
Reklama:
Jak wyjaśnia uczelnia, osnowa geodezyjna to zbiór punktów geodezyjnych, dla których za pomocą działań matematycznych określono wzajemne położenie i dokładność usytuowania. To popularne na Zachodzie rozwiązanie, w Polsce zostało wprowadzone po raz pierwszy właśnie na Zamku Królewskim na Wawelu. Osnowy geodezyjne wytyczają układ współrzędnych, tworząc w ten sposób system odniesienia dla prac geodezyjnych i kartograficznych.
“Przez kilka dni, od świtu do zmierzchu, studenci i studentki Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH wykonywali pomiary medalionów metodami pomiarów satelitarnych GNSS oraz pomiarami klasycznymi. Obserwacje statyczne satelitów okrążających Ziemię umożliwią obliczenie dokładnych współrzędnych tych punktów” - wyjaśnia AGH.
Odlewy medalionów wykonane zostały na podstawie modeli 3D, przygotowanych przez absolwenta WGGiIŚ inż. Szymona Zimniaka.
Reklama
Projekt jest realizowany przez studiujących w ramach ich prac dyplomowych, prowadzonych pod opieką dr inż. Anny Przewięźlikowskiej i ze wsparciem merytorycznym dr inż. Tadeusza Szczutko, emerytowanego pracownika WGGiiŚ AGH.
“Wiemy, że to nie koniec pomiarów geodezyjnych na Wawelu, za które trzymamy kciuki! W końcu wiemy, że nikt tak dobrze nie mierzy, jak nasze geodetki i geodeci!” - piszą pracownicy uczelni na Facebooku.
Ze strony Zamku Królewskiego na Wawelu projekt koordynuje jego inicjator, Mariusz Meus, znany ze swojej działalności w projekcie Honorowy Południk Krakowski, o którym pisaliśmy tutaj.