Jacek Jordan - historyk, pedagog, przedsiębiorca i przewodnik turystyczny z 18 - letnim stażem pracy, wygrał konkurs na burmistrza nocnego. Będzie odpowiedzialny za ochronę dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie właściwych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami.
Reklama
Głównym zadaniem pierwszego burmistrza nocnego w Krakowie będzie pogodzenie korzyści, płynących dla miasta z rozwoju gospodarki nocy, z interesami przedsiębiorców, sprawną działalnością instytucji i dobrostanem mieszkańców.
Gospodarka nocy, na którą składają się m.in. usługi czasu wolnego, takie jak działalność pubów, barów, restauracji czy oferta kulturalna, jak choćby tak lubiane przez krakowian i turystów Krakowskie Noce - Teatrów, Muzeów czy Bibliotek - z jednej strony przynosi miastu dodatkowe możliwości rozwoju i spore dochody oraz uatrakcyjnia jego turystyczny wizerunek, ale z drugiej sprawia, że życie mieszkańców, szczególnie w centrum miasta i w najbardziej atrakcyjnych dla turystów dzielnicach, staje się trudne, pełne uciążliwości, a czasem nawet niemożliwe.
Kraków doświadcza tego zjawiska od lat, a jego centrum coraz bardziej się wyludnia. W ślad za przeprowadzającymi się do innych dzielnic mieszkańcami, znikają też zakorzenione od lat, czasem nawet od dziesięcioleci, lokalne usługi czy sklepy. Burmistrz nocny zajmie się pogodzeniem interesów wszystkich tych stron.
Burmistrzowie nocni pracują m.in. w Amsterdamie, Tuluzie, Florencji i w Pradze.
Krakowski burmistrz stanie na czele Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, złożonej z przedstawicieli rady miasta, rad dzielnic, przedsiębiorców i nieformalnych grup mieszkańców. Nabór na to stanowisko został ogłoszony pod koniec czerwca, z inicjatywy Aleksandra Miszalskiego, prezydenta Krakowa. – Zapowiedziana przeze mnie w kampanii potrzeba ustanowienia burmistrza nocnego właśnie się realizuje.
W przypadku Krakowa będzie on stał na czele Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, którą w najbliższych dniach powołam swoim zarządzeniem. Kandydatem, który spełnił w trakcie naboru wszystkie wymagania formalne, uzyskał najwyższy wynik podczas poszczególnych etapów naboru – zarówno z testu wiedzy, jaki rozmowy kwalifikacyjnej oraz przedstawił najbardziej trafną koncepcję pracy Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy oraz plan działania na najbliższy rok jest pan Jacek Jordan – ogłosił prezydent Krakowa podczas briefingu prasowego.
Reklama
Do konkursu na stanowisko burmistrza nocnego zgłosiło się 21 osób, z czego 13 zakwalifikowało się do testu wiedzy. W ostatnim etapie, czyli w rozmowach rozstrzygających, wzięło udział 8 osób. Jacek Jordan, nowo wybrany burmistrz nocny, to historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek po całej Europie, posiadający 18-letni staż pracy na rynku turystycznym: krakowskim, krajowym i międzynarodowym, dowódca patroli City Helpers, mieszkaniec Krakowa.
“Mówi się o tym, że Kraków będzie miał szeryfa. Proszę Państwa, od „szeryfowania” jest policja i straż miejska. Natomiast moim zadaniem, jako burmistrza nocnego, będzie rozmowa i negocjacje z trzema grupami interesariuszy: mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi i turystami. Każdy z nich musi zrozumieć, gdzie jest jego partykularny interes, a gdzie jest dobro miasta” – powiedział Jacek Jordan, nowo wybrany burmistrz nocny.
I podkreślił: “Dziedzictwo historyczne i kulturowe Krakowa jest tak bogate, że nie możemy pozwolić, by zostało pochłonięte przez imprez” . Podczas spotkania z dziennikarzami i mieszkańcami zaznaczył, że doskonale zna Kraków i problemy, które towarzyszą nocnemu życiu miasta. Za największą bolączkę uznał hałas. Dodał również, że potrzebne jest znalezienie miejsca w centrum Krakowa, gdzie można uruchomić życie nocne i odciążyć Rynek. Ma już nawet na to pomysł.
Wśród wymagań, jakie należało spełnić, znalazły się m.in. wykształcenie wyższe, co najmniej 4-letni staż pracy, w tym dwa lata w jednym z takich obszarów, jak: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość, turystyka.
Ze względu na specyfikę pracy, kandydat na burmistrza nocnego musiał wykazać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Oceniane były także m.in. przedstawiona koncepcja działań zespołu zadaniowego, Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, znajomość dokumentów strategicznych miasta, danych statystycznych, a także branż, które wchodzą w skład gospodarki nocy. Potrzebne było także minimum roczne doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zespołem.