Nowa, oszczędna metoda galwanizacji, opracowana właśnie przez naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, może zrewolucjonizować przemysł. Jej stosowanie wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych i otwiera nowe możliwości w doborze zarówno powlekanych powierzchni, jak i substancji, którymi mają być one pokryte. “W praktyce bardzo przypomina drukowanie” - tłumaczą wynalazcy.
Reklama
Nowatorskie rozwiązanie powstało w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego. Jego twórcami są prof. Jakub Rysz, dr. hab. Kamil Awsiuk, dr. Paweł Dąbczyński oraz doktoranci. Opracowana przez nich technologia otwiera nowe możliwości w zakresie galwanizacji, nazywanej też elektroosadzaniem.
To elektrolityczna metoda wytwarzania powłok na różnych materiałach, poprzez zanurzanie ich w roztworach elektrolitycznych. Rozwiązanie, wynalezione przez krakowskich naukowców jest rewolucyjne dlatego, że przy jego zastosowaniu nie ma już takiej konieczności, bo zamiast zanurzania powlekanych obiektów w roztworach, nowa metoda polega na procesie podobnym raczej do drukowania.
“Metoda pozwala zarządzać pracą elektrod w sposób, którym w praktyce pokrywanie powierzchni przypomina drukowanie” - tłumaczą wynalazcy. Dzięki temu można pokrywać różnego rodzaju powierzchnie warstwami o grubości liczonej w nanometrach, co wymaga użycia zaledwie minimalnych ilości materiałów chemicznych, przez co nowa metoda jest bardziej oszczędna i ekologiczna.
“Poza tym otwiera ona nowe możliwości w zakresie zarówno doboru powlekanych materiałów, jak i substancji, którymi mają być one być pokryte. Dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji” - wyjaśniają naukowcy i dodają, że nowa metoda pozwala na sterowanie grubością warstwy, którą powlekane są powierzchnie, a także na tworzenie wzorów na powierzchni powlekanych materiałów.
Reklama
Nową technologię można stosować w szerokim zakresie – od organicznych ogniw solarnych III generacji, przez szyby elektrochromowe, po inteligentne folie z mikrosensorami. Teraz UJ nawiązuje współpracę z partnerami przemysłowymi, by wdrożyć innowację swoich fizyków w różnych gałęziach gospodarki. “Naszym zdolnym naukowcom przesyłamy gratulacje i życzymy powodzenia we wdrażaniu tego rozwiązania do przemysłu!” - piszą władze UJ w mediach społecznościowych.
Wynalazek jest już objęty ochroną patentową i został nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazków E-NNOVATE 2024.