Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na budowę kolejnej, trzeciej tężni solankowej w Krakowie. Ma powstać niedaleko Łąk Nowohuckich, przy ul. Padniewskiego.
Reklama:
O budowę tężni przy ulicy Padniewskiego wnioskowali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim. Jednicześnie po zimowej przerwie ruszają tężnie solankowe na Bagrach i przy Zalewie Nowohuckim i uruchomione zostaną wszystkie miejskie pitniki.
Mieszkańcy chętnie odwiedzają krakowskie tężnie i doceniają ich dobroczynne, zdrowotne właściwości. Wytwarzany przez tężnie solankowe mikroklimat jest bardzo zdrowy i przypomina ten panujący na morskim wybrzeżu. Godzinny spacer przy tężni zaopatruje organizm w dawkę jodu, odpowiadającą trzem dniom spędzonym nad morzem. Taka kuracja jest szczególnie wskazana rekonwalescentom, osobom pracującym w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze, osobom pracującym głosem oraz palaczom.
Tężnie to drewniane konstrukcje, z ramami wypełnionymi krzakami tarniny. Wytwarzają “mgłę wodną” z roztworu solanki. “Mgła” zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych. Tarnina, stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni, oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy, zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo.
Reklama