W Krakowie powstaje najnowocześniejsze w Polsce Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. - To wielkie wydarzenie - podkreślają władze miasta. Zakład przetworzy zużyty plastik tak, że będzie można go ponownie używać na różne sposoby, także do kontaktu z żywnością, odzyska też przydatne surowce z elektronicznych wielkich gabarytów, czyli starych, popsutych odbiorników radiowych i telewizorów oraz ze zniszczonych mebli. W Europie są tylko trzy takie zakłady.
Reklama:
Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych powstaje w rejonie ulic Igołomskiej i Cementowej, na poprzemysłowych terenach Nowej Huty, kupionych przez miasto od huty Arcelor Mittal. Dzięki temu, jak zaznaczają władze Krakowa, miejsca, które nie służą już przemysłowi, mogą pracować na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Centrum będzie się składało z kilku instalacji. Jako pierwszy powstał zakład przetwarzania folii, składający się z dwóch hal i zajmujący blisko 7 hektarów. Zakład zatrudni około 50 pracowników i będzie w stanie z 20 tys. ton folii, odzyskanej z odpadów zmieszanych, wyprodukować co najmniej 10 tys. ton granulatu w najwyższej klasie czystości, nadającego się do wyprodukowania plastiku, przeznaczonego do kontaktu z żywnością.
- Brudne, zniszczone torby foliowe i inne plastikowe odpady zostaną dosortowane i doczyszczone, a zabrudzona w procesie tworzenia granulatu woda będzie oczyszczona na miejscu, dzięki specjalnej instalacji, w którą wyposażony jest zakład - mówi Henryk Kultys, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Koszt budowy wynosi 250 mln zł. a większość pieniędzy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Przedstawiciele miasta podkreślają, że są bardzo wdzięczni za finansowe wsparcie budowy.
Jak mówi zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig, budowa Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych służy też budowie odpowiedzialnego miasta, które dba o klimat i środowisko. - To będą ogromne zyski ekologiczne - podkreśla Kulig i dodaje. - Po raz kolejny wykorzystamy zużyte plastikowe opakowania, które dostaną nowe życie. Dzięki takim zakładom, zamiast zużywać ograniczone zasoby planety na wytworzenie nowych przedmiotów, wykorzystuje się te już zużyte, które po przetworzeniu i odpowiednim przygotowaniu posłużą do ponownej produkcji.
Reklama
Jako kolejne powstaną zakłady do przetwarzania starych mebli i wielkich gabarytów i odzyskiwania z nich użytecznych materiałów oraz surowców. W skład Centrum wejdzie też punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, dowożonych przez właścicieli nieruchomości, zlokalizowanych na terenie miasta i hala magazynowa odpadów komunalnych, przeznaczona dla odpadów poddawanych przetwarzaniu, odpadów wytwarzanych i produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu.
Dachy budynków będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, co pozwoli na produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i na obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji.
Kraków jest jedynym miastem w Polsce i pierwszym w Europie Środkowo - Wschodniej, w którym powstaje zakład recyklingu tej klasy. W całej Europie są takie tylko trzy, a ten krakowski będzie najnowocześniejszym, jaki do tej pory zbudowano