2700 - to nowy rekord w recytacji cyfr z rozwinięcia liczby Pi, ustanowiony w konkursie organizowanym tradycyjnie przez studentów Politechniki Krakowskiej podczas Dnia Liczby Pi. Rekord ustanowił Dawid Wójcik, absolwent Politechniki Krakowskiej (obecnie informatyk z Wrocławia), pobijając wcześniejszy, także do niego należący, najlepszy wynik konkursu.
Dawid Wójcik od lat śrubuje rekordy rozwinięcia liczby Pi (3,14...) podczas jej święta na Politechnice Krakowskiej. W 2012 roku, jeszcze jako student budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej PK wyrecytował z pamięci 1012 cyfr po przecinku, w kolejnych startach ustanawiał kolejne najlepsze wyniki. W tym roku w ciągu 34 minut wymienił bezbłędnie z pamięci aż 2700 cyfr z rozwinięcia liczby Pi i ustanowił kolejny rekord.
– Wcześniejsze doświadczenia z recytacji na pewno pomagają. Pierwszy tysiąc cyfr z rozwinięcia liczby Pi mam na tyle zapamiętany, że przed zawodami wystarczy mi dzień powtórki, żeby je wygłosić bez pomyłki. Pozostałe cyfry zapamiętuję różnymi technikami pamięciowymi. Albo szukam ciągów cyfr, które się rymują, albo ciągów, które dodane do siebie sumują się w charakterystyczną do zapamiętania cyfrę. Stosuję też metody polegające na zamienianiu cyfr na obrazki, umieszczaniu tych obrazków na ścieżce pamięciowej i wyobrażaniu sobie różnych historyjek z ich wykorzystaniem. Tej metody użyłem w tym roku po raz pierwszy do zapamiętania końcowych cyfr z wyrecytowanych dziś 2700 - wyjaśniał rekordzista, który podczas recytowania chodził.
2. miejsce w wygłaszaniu rozwinięcia liczby Pi zajął 14-latek Wiktor Komorowski, który specjalnie na krakowski konkurs przyjechał z tatą aż z Redy. Uczeń klasy matematyczno-fizycznej w II LO w Gdyni w ekspresowym tempie (na siedząco) wygłosił 1121 cyfr.
Trzecie miejsce w rywalizacji zajęła Maja Brachowicz, debiutująca w konkursie na Politechnice Krakowskiej. Uczennica IV klasy o profilu informatyczno-matematycznym jest już rekordzistką swojej szkoły - XXVII LO w Krakowie. Na PK zdobyła miejsce na podium, wygłaszając z pamięci 633 cyfry. Jako jedyna uczestniczka rywalizacji użyła techniki jednoczesnego zapisywania odpamiętywanych cyfr na kartce.
Reklama
Wyniki pozostałych uczestników rywalizacji: Maciej Mączka (279), Jakub Chmiel (208), Daniel Korbiel (140), Mateusz Mączka(54).
Bicie rekordu rozwinięcia liczby Pi jest częścią tradycyjnie organizowanego na Politechnice Krakowskiej Dnia Liczby Pi, obchodzonego na całym świecie 14 marca. Święto najbardziej tajemniczej z liczb, definiowanej jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy, organizują na Politechnice studenci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
– Liczba Pi, czyli znane nam wszystkim 3,14, to najsłynniejsza liczba niewymierna w matematyce. Ludzie, nie tylko matematycy, fascynują się nią od wieków. Świętowanie jej dnia to dla nas okazja do popularyzowania matematyki, pokazywania, że rzeczywiście jest królową nauk i wśród wielu ważnych celów, wśród wielu ważnych celów, do których ją wykorzystujemy, jest też taki jak dobra, rozwijająca umiejętności zabawa – mówi Agnieszka Radomska, studentka matematyki na Politechnice Krakowskiej, współorganizatorka wydarzenia z Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK.