Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wprowadza oficjalnie stosowanie męskich i żeńskich nazw osobowych, czyli tzw. feminatywów. Oficjalnie będzie się używać takich nazw jak na przykład doktorantka, czy rektorka.
Reklama
Jak informuje rektor, zmiany zostały wprowadzone, by „przeciwdziałać wykluczeniu i wspierać równość w sferze społecznej”.
Wzięto również pod uwagę stanowisko wyrażone przez Radę Języka Polskiego przy Prezydium PAN z dnia 25 listopada 2019 r., w którym podkreślono, iż w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa.
W związku z tym na UEK dopuszcza się teraz „różnicowanie sformułowań w mowie i piśmie w zakresie męskich i żeńskich nazw osobowych, czyli używania i stosowania przez członkinie i członków wspólnoty Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie tzw. feminatywów w ramach komunikacji wewnątrzuczelnianej, jak i komunikacji zewnętrznej, niezależnie od formy tej komunikacji (pisemna/ustna)”.
Każdej z pracownic umożliwia się wskazanie formy żeńskiej nazwy zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji na stronach internetowych Uczelni, w stopkach wysyłanych e-maili, e-wizytówkach, wizytówkach, tabliczkach na drzwiach oraz innych miejscach, gdzie nazwy te są wskazywane
Jak informuje Uniwersytet, prace nad regulacją prawną dotyczącą feminatywów wpisują się w szerszy kontekst działań na rzecz równości i równouprawnienia, które realizowane są od początku kadencji 2020-2024 na tej uczelni.
W ramach tych działań m.in. opracowano i przyjęto Plan Równości Płci UEK, a także wprowadzono procedurę przeciwdziałania dyskryminacji w UEK. Powołano także rektorską Komisję ds. Równego Traktowania oraz ustanowiono stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania.
fot tyt. Wikipedia