Rada Uczelni Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (dawniej Uniwersytet Pedagogiczny) uniemożliwiła start w wyborach rektora prof. Piotrowi Trojańskiemu. Tym sposobem do najważniejszego uczelnianego stanowiska jest tylko jeden kandydat, sprawujący obecnie funkcję rektora prof. Piotr Borek, za którego kadencji zwolnionych z uczelni zostało około 100 osób, część z naruszeniem prawa pracy.
Reklama
- To strach przed demokracją - ocenia w rozmowie z portalem Life in Kraków dr hab. Magdalena Mikołajczyk, związana z uczelnią przez kilkadziesiąt lat, dziś pracująca na Uniwersytecie Wrocławskim.
Prof. Piotr Trojański, któremu Rada Uczelni uniemożliwiła start w wyborach rektora, jest przewodniczącym związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, założonego w odpowiedzi na masowe zwolnienia pracowników.
Jego kandydaturę w wyborach zatwierdził Senat uczelni, ale odrzuciła ją wybierana przez rektora Rada Uczelni, stosunkiem głosów 3:3. - Przestraszyli się, bo dostał dobry wynik w głosowaniu inkubacyjnym i na Senacie - ocenia dr hab. Magdalena Mikołajczyk i dodaje: - Jest więc jeden kandydat. Trzy osoby zdecydowały o tym, kto rządzi. To dyktatura bezczelności.
Podczas kadencji obecnego rektora pracę stracili między innymi prof. Janusz Majcherek, prof. Andrzej Piasecki, prof. Łukasz Zweiffel, prof. Krzysztof Bryła i dr Anna Stolińska, była prorektor uczelni, która jako jedna z pierwszych krytykowała decyzje rektora. Pracę straciła też dr hab. Nina Podelszańska, jedna z założycielek Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Została zwolniona z naruszeniem prawa, jako osoba w ochronie związkowej, dyscyplinarnie.
Rektor tłumaczył zwolnienia restrukturyzacją, ale na miejsce zwalnianych, kompetentnych, od lat związanych z uczelnią pracowników, zatrudniał nowych. Z kilkudziesięciu toczących się przed sądem pracy spraw uczelnia nie wygrała dotąd ani jednej. Zwolnieni nie musieli długo szukać nowej pracy. Z uwagi na ich kwalifikacje, dorobek naukowy i osiągnięcia, szybko, niemal natychmiast zostali zatrudnieni przez najbardziej renomowane uczelnie w Polsce.
W ocenie Inicjatywy Pracowniczej obecny rektor doprowadził także do wprowadzenia zmian idących “w kierunku systematycznej i pogłębiającej się degradacji Uniwersytetu Pedagogicznego, tak w wymiarze administracyjnym, jak i naukowym, dydaktycznym i kadrowym”.